Hatalmas a káosz a Magyar Péter tüntetésén szónokló polgármester után

2024. november 05. 12:40

Se szmsz, se alpolgármester, de még szakbizottságok sincsenek Szigetszentmiklóson.

2024. november 05. 12:40
null
Nagy Gábor
Nagy Gábor

Nyitókép forrása: YouTube

 

Szigetszentmiklós újraválasztott polgármestere, a korábban Márki-Zay Péterrel jó viszonyt ápoló, de Magyar Péter politikai színpadján is fellépő Nagy János igazi politikai kalandor.

  • 2019-ben a városvezető a DK–Momentum–Jobbik–MSZP–LMP–Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatásával tudta átvenni a stafétát Pest vármegyei településen a kormánypártoktól, azonban nagyon hamar összerúgta a port koalíciós partnereivel.
  • Leghangosabban a Gyurcsány-párti Jószai Attilával veszett össze a polgármester, egykori DK-s alpolgármesterének nevét gyakorta felemlegeti. Mi több, a felek perben is állnak egymással.
  • 2021-ben mások mellett e vitákból következett, hogy Nagy János megmérettette magát az úgynevezett ellenzéki előválasztáson, ám az előbb említett DK-s felesége, Jószai Teodóra legyűrte, s ezzel idejekorán biztossá vált, egyelőre még nem jut be a Tisztelt Házba.
  • Majd jött az önkormányzati és európai választások éve, amelyben a városvezető ezúttal a TISZA Párt vezetője mellett szónokolt a Kossuth téren. Illetve az a furcsa helyzet állt elő a negyvenkétezres településen, hogy egy fóti székhelyű egyesület támogatásával futott neki ismét a szigetszentmiklósi polgármesteri székért folytatott küzdelemnek.
  • Amelyet ugyan megnyert Nagy János, de a képviselő-testületi többséget immáron nem tudhatja maga mögött. A Fidesz-KDNP hét, a polgármestert támogató Egységben a Városért Egyesület négy, a Miklósért Városvédő Kör Egyesület (ideértve a DK-t, a Párbeszédet, az LMP-t, az MSZP-t, valamint a Nép Pártjánt) kettő, a Közösség a Fejlett Városért Egyesület (Momentum Mozgalom) egy képviselőt delegál.
  • Hogy a helyzet semmit sem javult az előző, fentebb részletezett, botrányokkal és helyezkedésekkel teli időszakhoz képest, jól jelzi a szervezeti és működési szabályzat (szmsz), illetve a városvezető helyettese körül kialakult vita.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Ma ott tartunk, hogy a végül október 25-én (lentebb részletezett módon) elfogadott szmsz-t még mindig nem hirdette ki a jegyző – a képviselő testület döntése ellenére sem –, sőt, a város első embere megvétózta, ezért az nem (lehet) hatályos. Alpolgármestere se, bizottságai sincsenek a településnek, a helyettesről szóló döntés lehetőségét folyamatosan levette napirendről az ellenzéki politikus.

Ezzel az egész országban nincs még egy olyan város, ahol ne lennének az önkormányzatban szakbizottságok (nélkülük nem születnek városfejlesztési döntések), ne lenne alpolgármester (a szóban forgó jelölt, Nagy János volt személyi asszisztense, Horváth Mónika a napokban mondott le képviselői mandátumáról – a szerk.),

bár utóbbival Szigetszentmiklós felveszi a versenyt a Karácsony Gergely által vezetgetett Budapesttel.

Hogyan jutottunk el idáig?

Szigetszentmiklóson október 7-én alakult meg az új képviselő-testület, amelyre az utolsó pillanatban az ellenzéki polgármester készült egy szmsz-módosítással, valamint arra reagálva a kormánypártok egy rendelettervezet-módosító indítvánnyal. Nagy János többhónapnyi várakozás után, október 3-án jelezte, egy főállású alpolgármestert, illetőleg egy társadalmi megbízatású alpolgármestert kíván jelölni, mindezt úgy, hogy az előző ciklusban (a DK-s Jószai Attila menesztése után) egy LMP-s alpolgármesterrel irányította a várost. Ezt nem támogatták a kormánypártok, de még a Gyurcsány-párti Kocsis Éva képviselő is felhozta – ha már az ellenzéki városvezető spórolásra szólított fel –, a takarékosság jegyében elegendő lenne egy társadalmi megbízatású alpolgármester.

Nagy János, illetve a jobbján ülő jegyző és a polgármesteri hivatal munkatársai a Fidesz-KDNP indítványát nemes egyszerűséggel jogellenesnek titulálták. Kórusban állították, hogy az bizony nem felel meg formai, tartalmi követelményeknek – nem sok konkrétumot felemlegetve –, s amennyiben szavaznak róla, netalántán az abban szereplő módosításokat elfogadják, törvénybe ütközőek lennének. Dűlőre nem jutottak a képviselők – bár mint látni fogják, az első körben sem rajtuk múlt, hogy lesz-e idejében szervezeti és működési szabályzata, alpolgármestere a Pest vármegyei településnek –, a városvezető levette az ezekről szóló javaslatokat a napirendről.

Október 18-ra informális egyeztetésre hívta a képviselőket az ellenzéki polgármester, ahol ugyan nem jelent meg mindenki, Nagy János agendája elkezdett kikristályosodni: az, amit a kormánypártok átkívánnak tolni az ülésen, jogszabályellenes, antidemokratikus, mert a város első emberétől hatásköröket vonna el. Belebegtette a polgármester, ha „izompolitizálás” lesz, az Alkotmánybírósághoz fog fordulni, csakúgy, mint a győri kollégája. „Olyan szmsz-t nem vagyok hajlandó betartani, ami törvényellenes” – mondta.

Október 25-re Nagy János rendkívüli ülést hívott össze, amelyen a polgármester és csapata megint csak azzal érvelt – s próbálta blokkolni az szmsz-ről szóló szavazást –, hogy a kormánypártok módosítója törvényellenes. Ekkor a fideszes Vántsa Botond tiszta vizet öntött a pohárba, jelezve:

  •  módosítójuk a városvezető eredetileg benyújtott szmsz-módosításának a módosítója;
  • javaslatuk azért készült ilyen formában, hogy az segítséget nyújtson a polgármesteri hivatal által elkészített rendelettervezethez, annak logikája alapján abba a javaslataik könnyen beilleszthetőek legyenek;
  • utóbbi akkor valósulhatott volna meg, ha a városvezető a módosító indítványról eredményesen szavaztat az alakuló ülésen;
  • és ez a szavazás még mindig nem az szmsz-módosításról szólt volna, pusztán egy rendelettervezet módosítása, amely még nem rendeletalkotás.

A kormánypárti politikus felhívta a figyelmet, se a jegyző, sem a hivatal nem végzett szakmai munkát, mikor górcső alá vették rendelettervezet-módosító indítványukat, hiszen olyan szövegrészletekbe is belekötöttek, amelyek az eredeti javaslatban szintén szerepelnek. Ezen az ülésen átment az szmsz-módosítás, Nagy Jánoson kívül mindenki megszavazta, csakhogy az ellenzéki városvezető október 28-án jelezte, újratárgyalják az ügyet, november 4-én pedig közölte: megvétózza a grémium döntését.


 

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagoly-29
2024. november 05. 19:19
Túl sok butapesti kiköltöző akarata hozta ezt az eredményt! Ez történ Érden, Szentendrén, Vácot s más aglomerációs városban, községben is.
oregur4
2024. november 05. 17:48
LajoSS, Lajo$$, te kis pedobuzu, átoperált pufajkás munkásőr ivadék!!! Rosszul írod a neved, látod nagy SS-el kell, hisz' mint a németek tették, büszkén viselik a nevüket, légy bátor és írd így!!! Hihihi. Majd menj a te bolsevikf@$$iszta, avagy a liberónáczi oldaladra a fo$$ospeti, de lehet poloskapeti, vagy pszichópeti és még mennyi névvel megáldott álvezíred oldalára, ahol nyugodtan büföghetsz saját magatok örömére/élvezetére!!! Jó szórakozást és élvezkedést!?! Höhöhö
oregur4
2024. november 05. 17:42
O1gtolvaj-3!!! Buksika, buksika te kis pedobuzu, szőrös talpú román, ukrán, átoperált pufajkás munkásőr ivadék!!! Hihihi. Magyarul se tudsz!!! Hahaha. Kiderült: nálatok van a pedobuzu tömeg, a homokosok 80 %-a pedofil! Lásd Lakatos Márk nénit, aki most bujdosik! Te is az vagy! Menj haza a külföldi, dolcsikból fizetett romániába/bulgáriába és a bolsevikf@$$iszta, avagy a liberónáczi oldaladra, ott böfögj, meg fosospeti, vagy pszichopeti, esetleg poloskapeti ánuszába!!! Höhöhö
nyugalom
2024. november 05. 16:02
A tisza dugig szeméttel! Büdös!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!