Nincs megállás: Rácz András nem bír leszállni Orbán Balázs doktorijáról
Hiába pattant vissza minden eddigi próbálkozása az úgynevezett Oroszország-szakértőnek, most egy Facebook-posztba kapaszkodik. Alighanem személyes bosszú állhat a háttérben.
„Érdekes ebben az esetben, hogy eddig egyetlen baloldali politikust sem hallottunk megnyilvánulni ebben a botrányos ügyben, némán hallgatnak” – mutatott rá az államtitkár.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner
„Mi a véleménye arról, hogy egy doktori értekezést már a nyilvános védés előtt nem tudományos minősége, hanem politikai, világnézeti alapon ítélnek meg? Az ELTE fenntartói jogát gyakorló illetékes minisztérium részéről szükségesnek látja-e, hogy az ELTE felülvizsgálja a doktori eljárással kapcsolatos eddigi gyakorlatát vagy ebben az esetben megnyilvánuló gyakorlatát?” – fogalmazott Zsigó Róbertnek, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkárának címzett azonnali kérdésében Pósán László, a parlament a Kulturális Bizottságának fideszes elnöke az Országgyűlés hétfői ülésén.
A kérdés Orbán Balázs doktorija körüli hisztériával kapcsolatban merült fel, amelyet a 444 és Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője kezdte el kavarni.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába pattant vissza minden eddigi próbálkozása az úgynevezett Oroszország-szakértőnek, most egy Facebook-posztba kapaszkodik. Alighanem személyes bosszú állhat a háttérben.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, az ellenzéki portál közlése szerint ez a dolgozat volt az egyetlen idén az ELTE jogi karán, amit a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására. Ennek nyomán Polyák, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense az intézmény oktatójaként kikérte magának, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója náluk szerezzen PhD-fokozatot, majd
durva hangnemben fejtegette több fórumon is, hogy nem szakmai, hanem kifejezetten politikai alapon támadja Orbán Balázs PhD-védését.
A történet háttérről ITT olvashat részletesebben.
Pósán rámutatott:
„Orbán Balázs szabályszerűen elkészített doktori értekezését az illetékes kar Tudományos és Doktori Tanácsa által felkért opponensek bírálták el, és javasolták annak nyilvános védésre bocsátását. Amikor ebben a Tanácsban – jóllehet korábban ez a Tanács kérte fel a bírálókat – egyesek mégis a doktori eljárásra bocsátás ellen szavaztak, és azt nem az értekezés szakmai színvonalának ismeretében tették, ugyanúgy nyilvánultak meg, mint Polyák tanszékvezető úr, csak nem merték vállalni arcukat és nevüket.”
Zsigó Róbert válaszában leszögezte: „A tudományos fokozat megszerzésének folyamatában politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. Számunkra ez az egyetemi autonómia a tudományos szabadság egyik fokmérője.”
Az államtitkár úgy folytatta: „a baloldali liberális politikusok, aktivisták ugyan azt gondolják, hogy csak az a szabadság, ami szerintük az, és csak az a tudomány, ami szerintük az, de ez nem egészen így van. Az ön által említett esetben az ELTE tanszékvezetőjének megnyilvánulásából világosan látszik, hogy náluk a szakmaiságot felülírja a politikai hovatartozás, ezzel lényegében a szakmai, tudományos életet, az egyetemi autonómiát, a tárgyilagosságot, a tényeket rántják a mélybe.”
Teszik ezt ráadásul azok, akik eddig vehemensen támadták a kormányt azzal, hogy beavatkozik a tudományos életbe.”
Zsigó rámutatott: „Érdekes ebben az esetben, hogy eddig egyetlen baloldali politikust sem hallottunk megnyilvánulni ebben a botrányos ügyben, némán hallgatnak. Ez is azt bizonyítja, hogy őket egy szemernyit sem érdekli a magyar felsőoktatás, a magyar tudomány helyzete, és mindent csak a saját politikai céljaik alá rendelnek itthon és Brüsszelben. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem hivatalos állásfoglalást adott ki, miszerint Orbán Balázs doktori eljárása a vonatkozó jogszabályokkal és az ELTE doktori szabályzatával összhangban folyik. Az egyetem mind a doktori eljárást, mind pedig a beadott dolgozatot szabályosnak találta.”
Ezt is ajánljuk a témában
A magát Oroszország-szakértőnek is tartó Rácz egyszer az ukrajnai háborút elemezve számítógépes játékról hitte azt, hogy valódi videófelvételek egy dróntámadásról.
„Ráadásul az ELTE-n kívül a Magyar Tudományos Akadémia az alapvető jogok biztosa a tudomány szabadságát és az egyetemi polgárokat megillető egyenlő bánásmód mellett állt ki, úgyhogy
valóban elítélendő a tanszékvezető ezen botrányos megnyilvánulása”
– szögezte le.
Ezt is ajánljuk a témában
Freund Tamás elhatárolódott minden olyan kijelentéstől, amely arra utalt, hogy az egyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti.
Zsigó Pósán viszonválaszára reagálva később hozzátette:
tiszteletben tartjuk az egyetemi autonómiát, de ezzel együtt sem tudunk azonosulni olyan oktatókkal, akik hallgatók és kutatók politikai elkötelezettsége alapján mondanak ítéletet, a tudományok területén letett teljesítményükről.
Ez szerintünk nem más, mint az egyetemi autonómiával való visszaélés. Az ilyen oktatói magatartás elfogadhatatlan, és súlyosan rombolja az egyetem hazai és nemzetközi megítélését.”