„A magyarokkal csínján kell bánni!” – üzente Orbán Viktor Brüsszelbe a nemzeti ünnepen
„A nemzeti érdek pedig jelenleg azt diktálja, Magyarországot ne engedjük belekényszeríteni mások háborújába” – mutatott rá értékelésében az Alapjogokért Központ.
Az ellenzéknek nem sikerült a szövegértés.
Csütörtökön este jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy módosítja a pedagógusokra vonatkozó rendeletét a Belügyminisztérium. A tárca MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, hogy
Ezt azzal folytatták, hogy minden gyermeknek joga van ahhoz, hogy a köznevelési intézményben megkapja a törvények által előírt oktatást, nevelést.
A tárca rendeletmódosítása a jövőben azt eredményezi, hogy a munkáltatónak nagyobb mozgástere lesz abban, hogy biztosítsa a köznevelési intézmények zavartalan működését.
„A módosítás az eddiginél több időt és mérlegelési lehetőséget ad a munkáltató számára a rendkívüli felmondásra, illetve arra, hogy annak gyakorlásától eltekintsen. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató dönthet úgy is, hogy az oktatás zavartalansága érdekében nem azonnal él a rendkívüli felmondással, vagy akár nem is él vele” – közölte a Belügyminisztérium.
A módosítás egyben a munkavállalónak is lehetőséget ad arra, hogy a tanév végéig tanítsa a rá bízott gyerekeket. Mindebből az következik, hogy az elterjedt értelmezésekkel szemben, a változtatás révén az eddig mérlegelés nélküli, 15 napon belüli felmondással szemben az adott iskola, illetve tankerület eltekinthet attól.
A döntés hátterében az állhat, hogy
Az ellenzék és a szakszervezetek a rendeletmódosítására azonnal összehordtak mindent. Barkóczi Balázs DK-s politikus például azt mondta, a hazai oktatási intézményekben félelem uralkodik, mert béremelés helyett „Orbán újabb kirúgásokkal fenyegeti a tanárokat”. Az LMP-s Csárdi Antal pénteken tartott egy sajtótájékoztatót, ahol azt mondta, szerinte sem morálisan, sem jogilag nem megalapozott a tiltakozó pedagógusok szankcionálását érintő kormányrendelet. Az ellenzéki párt ezért annak visszavonását követeli.
A tanártüntetéseket és a legutóbb a tudásmenetet szervező Pedagógusok Szakszervezete azt írta, hogy álláspontjuk szerint a kormány meghátrált. Bejelentették, hogy a szakszervezet csatlakozik a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által január 23-tól meghirdetett sztrájkhoz.
„Az éjszaka megjelent kormányrendelet azt sugallja, hogy a rendpárti belügyminisztert a polgári engedetlenkedő szentgotthárdi tanárok meghátrálásra kényszerítették”, magyarázták. A PSZ álláspontja szerint ugyanis a tantestület nagy része, 29 pedagógus egységes kiállásával bebizonyította, hogy nem lehet egy egész tantestületet kirúgni az amúgy is nagy pedagógushiány közepette – áll a szakszervezet közleményében
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi