Hiszel a varázslatban?
Hiszel az igazi varázslatban? Abban, amelyik nem a külsőségekben lakozik, hanem a szívekben? A Fővárosi Nagycirkusz karácsonyi műsora erre a kérdésre próbál látványos választ adni, inkább több, mint kevesebb sikerrel.
Megérkezett Gyurcsány Ferencékhez a háború elől menekülő külhoni magyarok egy csoportja – derül ki a politikus bejegyzéséből.
Az orosz-ukrán háború elől menekülő külhoni magyarok egy csoportja érkezett Gyurcsány Ferencékhez – derül ki a DK elnökének közösségi oldalán megosztott bejegyzéséből.
Tegnap megérkezett hozzánk egy ukrajnai menekültcsoport. Kárpátaljai magyarok”
– olvasható Gyurcsány Ferenc posztjában. Mint a DK elnöke fogalmaz, a családok „a félelem poklából jöttek. A jövőjük csak kérdőjeleket tartalmaz. Ma elkezdtük szervezni az életüket. Hogy ne egyik éjszakáról a másikig éljenek.”
2004. december 5-én két kérdésben is népszavazást tartottak Magyarországon. A kérdések leegyszerűsítve arról szóltak, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények maradjanak-e állami, önkormányzati tulajdonban vagy a privatizáció sorsára jusson ez a szektor is, valamint, hogy a határon túli nemzettársaink egyszerűbb eljárással megkaphatják-e a magyar állampolgárságot.
Az akkoriban Gyurcsány Ferenc vezetésével zajló kampány plakátarcaként ekkor ismerhette meg az ország Bangóné Borbély Ildikót. A baloldal álláspontja az alábbi volt:
Gyurcsány Ferenc akkori párttársa, Lendvai Ildikó például a Népszabadság 2004. november 11-i számában arról beszélt, hogy a kettős állampolgárság összeroppanthatja az ország gazdaságát.
De a folyamatos, bizonytalanságra építő baloldali kampány részeként olyanokat is lehetett olvasni, hogy „össze kell egyeztetni a nemzeti lelkesültséget a nemzeti felelősséggel. (...) Nem tisztességtelen, ha valaki számolni kezd, mielőtt kialakítja álláspontját”.
Gyurcsány még a Corvinus Egyetemre is elment folytatni a „hazugságkampányt”, bemutatva a Felelős döntés c. kiadványukat, melyben tizenhat oldalon keresztül próbálták statisztikákkal és interjúkkal alátámasztani igazukat.
Noha Duray Miklós (a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának akkori ügyvezető alelnöke) 2004 novemberében úgy fogalmazott: „aki nyolcszázezer határon túl élő magyar áttelepülésével riogatja a hazai közvéleményt, az vagy nem normális, vagy egyszerűen csak gazember”, a határon túli magyarok ellen irányuló baloldali „hazugságkampány” célt ért 2004 december 5-én, de csak ideiglenesen.
„közel 20 évvel a rendszerváltás után, igazságot szolgáltatva a határon túli magyaroknak” – emlékeztetett 2018-ban az Origó.
A DK hivatalos álláspontja szerint, a párt ugyan már nem venné el a kettős-állampolgárságot a határon túli magyaroktól, szavazati jogukat továbbra sem támogatják. Vagyis a Gyurcsány-párt politikusainak véleménye a szavazati jog kapcsán nemigen változott, hiszen 2021. szeptemberében, az Indexnek adott interjúja során még
a Gyurcsány Ferenc csütörtöki bejegyzésén ugyancsak látható Dobrev Klára is kijelentette: ők, úgy gondolják, hogy „csak az szavazzon Magyarországon, aki itt él,
aki viseli a döntéseinek a következményét is”. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
A Gyurcsány-párt másik közismert politikusa, Vadai Ágnes is elmondta már véleményét a határon túliakkal kapcsolatban. A DK írásbeli kérdésekkel fordult Orbán Viktorhoz: Hány határon túli jutott oltáshoz magyar készletekből? címmel. A DK azonnali válaszokat és konkrét adatokat követel – írta Vadai Ágnes, aki szerint releváns a kérdésfeltevés, és aki
kezd belefáradni, hogy vannak ilyen „szent tehenek”, akikhez nem lehet hozzáérni
– derült ki a politikus szavaiból.
„Azért kapom a fizetésemet a magyar adófizetőktől, hogy ezeket a kérdéseket feltegyem” – jelentette ki Vadai, hozzátéve hogy ő csak az információra kíváncsi: számolt-e a kormány azzal, hogy magyarországi lakhellyel nem rendelkezők is átjöhetnek-e oltani, és ha igen, mennyi vakcina van nekik félretéve. „A Fideszen kívül senki nem tudja, hogy hány határon túli magyar van Magyarországon” – fogalmazott a politikus. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Nyitókép: Mátrai Dávid