A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Három elismert hazai szakember is egyetértett abban, hogy a legjobb vakcina az, amit felveszünk.
A KOVIDők tudományos ismeretterjesztő oldal pénteki kerekasztal-beszélgetésében vett részt Dr. Kemény Lajos, a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikájának tanszékvezető egyetemi tanára, Dr. Boldogkői Zsolt molekuláris biológus, valamint Dr. Kemenesi Gábor biológus, a Pécsi Tudományegyetemen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium virológus kutatója.
„Nincs értelme a vakcinák hatásossága közti számháborúzásnak”
A beszélgetésben a többi között azt kérdezték a szakemberektől, vannak-e jobb és kevésbé jobb vakcinák, utalva itt elsősorban a kínai Sinopharm-vakcinákra.
– fogalmazott Kemény Lajos. Mint ismertette, ezek a százalékok függenek attól, hány évesek kapják a vakcinát – más eredmények látnak napvilágot, ha 20-40 évesek között végzünk vizsgálatokat, és más akkor, ha a vizsgálatot kiterjesztjük 80-90 évesekre is. Hozzátette azt is: vannak olyan klinikai vizsgálatok, amikor akkor kerültek nyilvánosságra, amikor még brit és dél-afrikai variánsokról nem is érkeztek hírek.
„Az a legjobb vakcina, amit megkapsz”
Boldogkői Zsolt a kérdésre válaszolva azt felelte, hogy Magyarországon már félmillió embert beoltottak a kínai vakcinával. Szerinte érdemes lenne adatokat gyűjteni a jövőre nézve, hogy kiderüljön, szükséges-e harmadik oltás.
– fogalmazott Kemenesi Gábor virológus, Kemény Lajossal egyetértve. A virológus emlékeztetett: „pőrén” találtuk szembe magunkat a vírussal, és ebben a helyzetben a legokosabb, legtudományosabb választás az, ha felvesszük a vakcinát.
Nyitókép: MTI/Mészáros János