Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
A DK-s politikus szerint a tavaly októberi önkormányzati választás „vértelen forradalom” volt.
„Magyarországon nincs helye diktatúrának” – jelentette ki a Demokratikus Koalíció alelnöke a párt pénteki, Budapesten tartott, online közvetített 1956-os megemlékezésén.
Varju László úgy fogalmazott: hisznek a szabad, demokratikus, európai Magyarországban, és ugyanolyan bátran és határozottan kell eltüntetniük a „kiépült pártállamot”, mint ahogyan azt az emberek 1956-ban tették.A képviselő azt mondta, október 23. olyan dátum a magyar történelemben, amely mindenki szemébe könnyet csalhat, mindenkinek megdobogtatja a szívét. Arra hívta fel a figyelmet, hogy különösen fontos visszaemlékezni ennek a véres a forradalomnak az első napjára. „Egyetemisták és a hozzájuk csatlakozó munkások, értelmiségiek, idősek, fiatalok, szülők és gyerekek gyújtották meg a lángot, ők mondták ki először hangosan az utcán is, hogy elég volt a zsarnokságból” – emlékeztetett Varju László.
Úgy folytatta: hosszú évtizedek után, harminc évvel a rendszerváltást követően ma ismét ott tartunk, hogy az egyetemisták, az utca emberei szembeszegülnek „a zsarnok hatalommal”, mert ugyanúgy, ahogy akkor, most sem kérnek az elnyomásból, nem kérnek a diktatúrából, nem kérnek a „központosított gondolkodtatásból” és nem kérnek a sokszorosított propagandavéleményből. A zsarnok nem csak a múltban létezett, hanem „ma is itt van velünk, aki nem akasztat, hanem kirúgat és ellehetetlenít” – mondta a DK-s politikus.
Tavaly októberben volt egy önkormányzati választás, egy „vértelen forradalom”, amikor megmutatta az ország és megmutatta Budapest, hogy mi a véleménye a jelenleg uralkodó rendszerről – közölte. „Ebben a rendszerben a nép hatalmát, a demokráciát átmenetileg kiüresíthették hazug szólamokkal és ígéretekkel, de ma már milliók látnak át rajtuk, és ezek a milliók vissza fogják venni a jussukat, a szabadságot” – jelentette ki. Azt mondta, hogy átveszik a lángot Nagy Imrétől és az '56 októberében utcára vonuló fiataloktól, megküzdenek a szabad, európai Magyarországért, a jogállamért. „Egyre többen vannak, akik kimondják, hogy együtt, közösen képesek változást elérni” – zárta mondandóját. Az esemény végén a politikus koszorút helyezett el Nagy Imre szobránál.
(MTI)