Pogácsás: A rendszerváltás egyik legfontosabb vívmánya az önkormányzati rendszer

2019. szeptember 30. 13:07

A választás tétje az, hogy az emberek hogyan ítélik meg a polgármesterek és képviselők, a település érdekében végzett munkáját– mondta az államtitkár.

2019. szeptember 30. 13:07

A rendszerváltás egyik legfontosabb és talán az egyik legsikeresebb vívmánya az önkormányzati rendszer – mondta a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára hétfőn Budapesten.

Pogácsás Tibor a helyi önkormányzatok napja alkalmából rendezett ünnepségen felidézte: az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította a helyi önkormányzatok napjává szeptember 30-át annak emlékére, hogy 1990-ben ezen a napon tartották a 40 év utáni első helyhatósági választások első fordulóját.

Megjegyezte: 1990-ben „a politikai változások szervezeti átalakulásokban is megjelentek”, és minden magyarországi településen kialakultak a helyi önkormányzatok. Hozzátette, „az idealisztikus, nem teljesen végiggondolt” önkormányzati rendszer kialakításakor az önkormányzatok a településen élők érdekében sokféle feladatot magukra vállaltak, de hamar be kellett látniuk, hogy az állam ezeket nem tudta megfelelően finanszírozni, ezért a költségvetésen keresztül, a stabil vagy csökkenő forrásokkal „indirekten” szabályozták az önkormányzatok feladatellátását. 

Az államtitkár emlékeztetett: az önkormányzatok 2010-re működőképességük határára jutottak, ezért döntött a kormány az önkormányzati adósságok átvállalásáról. Ezzel a települések visszakapták a pénzügyi szabadságukat és lehetőséget kaptak arra, hogy a működésüket finanszírozni tudják. Egyúttal átalakították az önkormányzatok feladatainak rendszerét is és áttértek a feladatfinanszírozásra.

Pogácsás Tibor kitért arra, hogy az önkormányzatok esetében igazi ünnep a választás, amelyen az emberek értékelhetik a testület, azaz a választott vezetők által elvégzett munkát. Ez persze összefügg a költségvetési lehetőségekkel, a település földrajzi elhelyezkedésével, a gazdasági lehetőségekkel, de összességében mindenhol elmondható, hogy jelentős javulás történt – fogalmazott.

Közölte: az október 13-ai választás tétje az, hogy az emberek hogyan ítélik meg, a polgármesterek, képviselők jól végezték-e munkájukat a település érdekében. Nem pártpolitikai tétje van az önkormányzati választásnak; az önkormányzati testületeknek megválasztásuk után az adott település érdekeit kell képviselniük - mondta.

Orbán Viktor miniszterelnök címzetes főjegyzői címet adományozott tartósan kiemelkedő tevékenysége elismeréséül Szalai Tibornak, a II. kerületi önkormányzat jegyzőjének és Turbucz Sándornak, Százhalombatta jegyzőjének; a szakemberek az elismerést Pogácsás Tibortól vehették át az ünnepségen.

Pogácsás Tibor a helyi önkormányzatok napja alkalmából helyi önkormányzatokért miniszteri díjban részesítette – posztumusz – a XVII. kerület közelmúltban elhunyt polgármesterét, Riz Leventét (Fidesz-KDNP), akinek az elismerését családja veszi majd át. Miniszteri díjat kapott Bedi Gyula, Uszód község polgármestere, Kosztka László, a Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezetője, valamint a Bogyiszlói Hagyományőrző Egyesület, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület dél-alföldi régiója és a Nagycsaládosok Országos Egyesületének csepeli csoportja.

(MTI)

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2019. szeptember 30. 19:36
...amit teljesen szétvert a fidesz...undorító rezsim...
Akitlosz
2019. szeptember 30. 19:25
"Nem pártpolitikai tétje van az önkormányzati választásnak; az önkormányzati testületeknek megválasztásuk után az adott település érdekeit kell képviselniük - mondta." Akkor miért is pártok emberei uralják a városokat az adott település saját emberei helyett? Az önkormányzati rendszer a városokban pártpolitika, mert a pártoknak így a jó, ilyenre alkották meg a rendszert maguknak.
Akitlosz
2019. szeptember 30. 19:18
Az önkormányzati rendszer azóta ki lett üresítve. Az önkormányzatok fő feladata manapság a pályázatok írogatása. Pályáznak mindenre, amire csak lehet, mert máshogyan, saját erőből úgysem lesz semmi, a pályázatokból meg ha nyernek, akkor lesz valami és bármi is jobb, mint a semmi. Ehhez a munkához elegendő pár alkalmazott, felesleges választott testület.
KannibálTatárÚr
2019. szeptember 30. 16:38
Az önkormányzat egy nagy marhaság. Szülőfalumban a rendszerváltás után egy igen "megfelelő" személyt választottak polgármesternek: egy művésznőt. Természetesen semmihez sem értett, rossz vélemény alakult ki róla. A következő választáson minden számbajöhető a polgármesteri címért indult. A tehetségesebbek nem fogtak össze, hanem mindegyik indult a címért. Ezt kihasználta egy kevésbé rátermett, akinek viszont nagyon jól megszervezett támogatói köre volt. Mivel a nem rá szavazók szavazata megoszlott, így aránylag kevés szavazattal nyert a tehetségtelen. A következő választásokat aztán már megszervezte, hogy ismét ő nyerjen. Legfontosabb intézkedése az volt, hogy az éjjeli világítást a harmadára csökkentette (falun, ahol úgy is elégtelen), hogy maradjon pénz az ő fizetésére, ami az átlagfizetés háromszorosa volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!