Weber: Vegye napirendre a Tanács a magyar és a lengyel hetes cikkes eljárások ügyét!

2019. március 27. 16:39

Szerdai felszólalásában Weber rámutatott, hogy a miniszterek tanácsában hónapok óta húzódik a két országgal szembeni jogállamisági eljárás.

2019. március 27. 16:39

Napirendre kellene vennie az Európai Tanácsnak az alapszerződés hetes cikke szerinti, Lengyelországgal és Magyarországgal szembeni eljárások kérdését – hangsúlyozta szerdán Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) lista- és frakcióvezetője.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén Weber arra szólította fel Donald Tuskot, az Európai Tanács elnökét, hogy mielőbb vitassák meg az ügyet az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő testületben.

Felszólalásában Weber rámutatott, hogy a miniszterek tanácsában hónapok óta húzódik a két országgal szembeni jogállamisági eljárás, de a tagállami vezetők eddig még nem foglalkoztak a kérdéssel az EU csúcstalálkozóin, ami szerinte sajnálatos. „Nagyon intenzív vitáink voltak az Európai Néppárton belül, és múlt héten felfüggesztették a Fidesz tagságát, ami jelzi, hogy nem akarjuk követni a Magyarország választotta utat" – fogalmazott. Aláhúzta, hogy az EPP-frakció tagjainak többsége támogatta a magyar jogállamisági helyzetről szóló európai parlamenti különjelentést.

Weber kiemelte: a hetes cikk szerinti eljárás láthatóan nem vezet gyors eredményekre, ezért kötelező jellegű jogállamisági mechanizmus létrehozására van szükség, amely független módon, automatikusan és rendszeresen értékelné az EU minden tagállamát, és amelynek keretében súlyos problémák esetén szankciókat fogadhatnának el.

A magyar eljárást az Európai Parlament kezdeményezte szeptember 12-én a Sargentini-jelentés elfogadásával. 

Az ügy innen a tagállamok kormányait tömörítő testülethez került, de hivatalos meghallgatás még nem volt. Ez a testület négyötödös többséggel dönthet majd arról, hogy szerintük valóban fennáll-e a veszélye a közös uniós értékek sérülésének Magyarországon.

Az eljárás alapvetően akkor kerül csak az Európai Tanács elé, amennyiben ezt megállapítják a szakminiszterek.

A hetes cikk többlépcsős eljárást tesz lehetővé, amely az uniós alapértékek súlyos és rendszerszintű megsértése esetén végül akár az érintett tagállam szavazati jogának felfüggesztésével vagy más komoly szankcióval is járhat, de ehhez az összes többi EU-tag egyöntetű támogatása szükséges az Európai Tanácsban, amit a szakértők kizártnak tartanak.

(MTI)

Összesen 243 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tolan
2019. március 28. 12:04
A weberi retorika azt bizonyítja, hogy a jelenlegi parlamentben valóban létezhet egy látens Soros-frakció! A jelenlegiben! De mi lesz majd május 26-a után? A választásokon induló pártok mostanában hozzák nyilvánosságra jelöltjeik listáját. Országoktól függetlenül Soroséknak van kvázi 60 napjuk, hogy ezekről a listákról kiválogassanak 350-380 képviselőt, aki Weberre voksol majd! Ha nem így lenne, akkor nem is tudom miben reménykedik Weber? Persze, az is benne van a pakliban, hogy Sorosék Timmermans mögé szerveznek egy többséget biztosító technikai koalíciót! Ebben az esetben megint csak nem Weber lenne a befutó... Amennyiben a választók akaratát valóban a migráció ügye fogja meghatározni és választott képviselőik fegyelmezettek lesznek, valamint többséget tudnak majd szervezni, akkor előállhat az a helyzet is, hogy egy harmadik jelölt lehet a Bizottság elnöke. Erre az olasz Salvininek van a legnagyobb esélye. Remélhetőleg titokban Orbánék ez utóbbi lehetőség kialakulásáért kardoskodnak... Ez lenne az igazi "rendszerváltoztatás" Európa életében...
korona
2019. március 28. 11:07
Manfred Weber ANTIKRISZTIANISTA !
korona
2019. március 28. 11:06
A világban egyre inkább terjed az ANTIKRISZTIANIZMUS. Az antikrisztianizmus ellen harcolnunk kell, már akik keresztények. Kiket fogunk azzal a jelzővel megpecsételni, hogy ANTIKRISZTIANISTA ?
Ján Fortunák
2019. március 28. 10:01
"az uniós alapértékek súlyos és rendszerszintű megsértése esetén végül akár az érintett tagállam szavazati jogának felfüggesztésével vagy más komoly szankcióval is járhat" Szerény javaslatom, ha olvassák a hozzászólásomat ott az EP-ben: A regnáló kormány szavazati jogát függesszék fel, ne az országét. Így, ha esetleg más kormány alakulna, arra ne legyen automatikusan érvényes. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!