Az Országgyűlés döntésének értelmében már kedden megszavazhatják az ellenzéki pártok korrupcióellenes törvényjavaslatát, mely a korrupciós bűncselekmények elévülési dejét hosszabbítaná meg.
A témáról Vágó Gábor korábbi LMP-s politikus kezdeményezett népszavazást, majd el is indította az aláírásgyűjtést. A kérdése így hangzik: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a korrupciós bűncselekmények büntethetősége legalább tizenkét év elteltével évüljön el?” A népszavazást az ellenzéki pártok közül az LMP, az MSZP, az Együtt és a Momentum is támogatta.
Elég egy törvényjavaslat
Vasárnap pedig a Fidesz is beállt a támogatók sorába, mikor Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának fideszes elnöke bejelentette: a Fidesz is indokoltnak tartja az elévülési idő meghosszabbítását, ezért annak törvénybe foglalásához nincs szükség népszavazásra, elég, ha a pártok bármely képviselője egy törvényjavaslatot nyújt be a témáról.
Hétfőn Szabó Szabolcs, az Együtt országgyűlési képviselője és a Jobbik is jelezte, hogy törványmódosítási javaslatot nyújt be a korrupció büntethetőségének szigorítására.
Eközben Hadházy Ákos, az LMP társelnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján azt nehezményezte, hogy a Fidesz csak azért állt az ügy mellé, hogy a következő hetek ne a korrupcióról szóljanak.
A Momentum népszavazna
A Momentum Mozgalom azonban a történtek után is kitart a népszavazás mellett, Fekete-Győr András szerint ugyanis amiről népszavazás dönt, azon három évig nem módosíthat a parlament, ám az elfogadott törvényjavaslatot bármikor meg lehet változtatni. A párt ezzel egyidőben újabb népszavazási kérdéseket is leadott, amely Polt Péter legfőbb ügyész visszahívhatóságáról szólnak. Ez így hangoznak:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény 22. § (2) bekezdés a) pontját?”, illetve „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény 22. § (2) bekezdés a) pontját, amely alapján ha a legfőbb ügyész megbízatása a megbízatási időtartam leteltével szűnik meg, akkor a legfőbb ügyészi jogköröket az új legfőbb ügyész megbízatása kezdetéig gyakorolhatja?”