Egyre kevésbé divat házasodni

2017. július 14. 19:53

Egészségvédő tényező a kiegyensúlyozott párkapcsolat, a magányosok pedig hamarabb halnak, mint a kapcsolatban élők.

2017. július 14. 19:53

Kopp Mária, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének egykori igazgatója és férje, Skrabski Árpád több kutatásban igazolták: jobb házasságban élni, mint egyedül – olvasható a Magyar Nemzeten. Az egyedüllét még az alkoholizmusnál és a dohányzásnál is rosszabb hatással van a szervezetre, a magányosok pedig jóval hamarabb halnak meg, mint a harmónikus párkapcsolatban élők. 

A tényt a Harvard Egyetem kutatásai is igazolják: egy longitudinális, 75 éven át tartó kutatás során 724 ember életéről rögzítettek adatokat, rengeteg feljegyzés után pedig arra a következtetésre jutottak: a hírnévnek, de a gazdagságnak sincs annyi köze a boldogsághoz, mint a szeretetteljes társas kapcsolatok. Kutatásuk azt is bizonyítja, hogy az élettársi kapcsolatnál stabilabb a házasság: utóbbiak ugyanis vagy 3-szor ritkábban szakadnak meg. Bár a kutatások eredményei egyértelműek, a házasságkötések száma mégsem gyarapszik. Philip N. Cohen amerikai szociológus 2014-ben megjelent A család – sokféleség, egyenlőtlenség, társadalmi változások című könyvében leírja:  az USA egyes államaiban a 25-49 éves nők többsége nem él házasságban. A házasságkötések ritkulása azonban nem csak az Egyesült Államokban figyelhető meg, Európára is jellemző. A szociológus azt jósolja: 2040-re a házasság végleg kimehet a divatból.

Hazánkat is érinti a probléma: 1970 környékén kezdett csökkenni a házasságkötések száma. 2010 igaz mélypont volt, akkor egy év alatt csak 35 520 pár járult az anyakönyvvezetők elé. A statisztikai adatok szerint hazánkban  az elmúlt húsz évből 2016-ban házasodtak a legtöbben.

Összesen 197 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2017. július 17. 12:12
Mit mond a statisztika, az apácák és papok élettartamáról ?
duzur
2017. július 16. 09:21
Az logikus, hogy a tartós frusztráció még az immunrendszernek is árt. Általános elemi igény, egy meghitt párkapcsolat. Ami sokat változott egy idö óta, az az emberek kompromisszum készsége. Régebben, jóval többet voltak hajlandók az emberek elviselni, mint manapság. Ennek számos oka volt. Szerintem fontos, hogy az ember öszinte legyen saját magához és minél elöbb tisztázza a prioritásait. Azután érdemes amennyire lehet, ezeket mindig figyelembe venni. Akinek sikerül a saját lelki igényei szerint élni, az jól fogja érezni magát a börében. Én ismerek boldog családosokat, de elégedett szingliket is. A legszomorúbb amikor boldog társból, elkeseredett özvegy társtalan lesz. Ez az állapot nemigen hosszabbítja meg az életet...
duzur
2017. július 16. 08:50
Ismerek Bécsben egy nöt, aki hosszú ideig azért nem akart férjhezmenni gyereke apjához, mert egy válás esetén több beleszólása van a volt férjnek a gyereknevelésbe, mint vadházasságnál. Ezt a nö anyja is igy akarta, mivel saját börén tapasztalt sok herce-hurcát amikor elvált a részeges férjétöl. Mindenesetre, a lánya vadházassága igen tartósnak bizonyul.
szekula
2017. július 15. 17:05
"Egészségvédő tényező a kiegyensúlyozott párkapcsolat, a magányosok pedig hamarabb halnak, mint a kapcsolatban élők. " Na ez a tipikus áltudomány, amikor korrelációból kauzalitást csinálunk, ideológiai alapon. (Kopp felelőssége elévülhetetlen ez ügyben, folyton ezzel a marhasággal házalt.) Sokkal valószínűbb az, hogy a jobb génállományúak, tehát az eleve hosszabb életre predesztináltak nagyobb valószínűséggel találnak párt, hiszen az evolúció arra kalibrált minket, hogy a minél jobb génállományúakat preferáljuk társkeresésnél. Így a végén valóban van korreláció a tovább élők, az egészségesebbek és a párkapcsolatban élők közt, csak épp a párkapcsolat itt nem az ok, hanem egy szimpla okozat csupán. Szívesen. #tudományhermeneutika101
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!