A Jobbik szerint a kormány és a Fidesz folyamatosan kettős beszédet folytat, „pávatáncot” jár az unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi szerződés ügyében.
Erről Gyöngyösi Márton, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese beszélt keddi budapesti sajtótájékoztatóján, egyúttal követelve, hogy a tárgyalások elejétől a végéig nyilvánosak, átláthatóak és transzparensek legyenek.
A jobbikos politikus kiemelte: kizárólag negatív tapasztalataik vannak az ilyen szabadkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatban, s egyik példaként említette az észak-amerikai egyezményt, aláírói nagyon komoly gazdasági veszteségeket szenvedtek el, s az Egyesült Államok multinacionális cégei profitáltak belőle.
Gyöngyösi Márton felszólította a kormányt, beszéljen világosan, mit gondol erről a kérdésről, milyen szándékkal lép fel a tárgyalásokon, és mit kíván tenni. Azt javasolják, már most tegye nyilvánvalóvá álláspontját és jelezze, hogy Magyarország támogatására az unió nem számíthat a tárgyalásokon.
Kifejtette: idén dől el, hogy Európa a még megmaradt szuverenitása visszaszerzésének útján indul el, vagy gazdasági értelemben is gyarmatává válik az USA-nak. Az elmúlt év kíméletlenül rávilágított arra, hogy az unió és Európa semmilyen önálló, egységes külpolitikai koncepcióval nem rendelkezik, és biztonságpolitikai értelemben is ki van szolgáltatva az Egyesült Államoknak, a geostratégiai érdekek egyik bábuja a világ sakktábláján – mutatott rá.
Kiemelte: nem kizárólag a vámok lebontásáról szól a szerződés, az a választott nemzeti kormányokat és nemzeti intézményeket teljes mértékben kiszolgáltatja és egyenlő szintre helyezi a globális tőkével és a multinacionális vállalatokkal.
Szerinte az igazságszolgáltatási rendszer szenvedné el a legnagyobb hátrányt, ugyanis a jövőben választott, profitorientált magánbíróságok dönthetnének nemzetek, kormányok és multinacionális cégek közötti jogvitákban. Ezáltal nagyon komoly veszély fenyegeti a környezetvédelmet, a fogyasztói és szociális védelmet, és a közegészségügyet is, amelyek a profitnak lesznek kiszolgáltatva.
Gyöngyösi Márton kitért arra is, hogy a magyar GMO-mentesség könnyen áldozatává válhat ennek a megállapodásnak. Bár az alkotmány ezt kimondja, de semmilyen garanciát nem látnak arra, hogy ne szenvedne csorbát – jegyezte meg.
Kérdésre válaszolva elmondta: a bevándorlás még nem probléma Magyarországon, de fontos, hogy „tanuljunk a minket körülvevő országok hibáiból”. A Tesco-bezárásokról azt mondta: Magyarország nem érvényesítette érdekeit a multinacionális vállalatokkal szemben, s ő maga a Tesco „kivonulását” olyan szempontból üdvözítőnek tartja, hogy reményei szerint helyét magyar kereskedelmi láncok veszik át, amelyek a magyar munkavállalók és termelők érdekeit, és nem csak a profitszempontokat tartják szem előtt.