Áder János: Az éghajlatváltozás miatt változik a magyar folyók vízszintje

2014. december 09. 16:08

A környezeti fenntarthatóságra hívta fel a figyelmet Áder János a Műegyetemen tartott előadásában. A köztársasági elnök előadásában kiemelte: az éghajlatváltozás hatásai Magyarországon is tapasztalhatók. Példaként említette, hogy a folyók vízszintje korábban soha nem látott módon változik, ezért folytatni kell a Vásárhelyi Tervet.

2014. december 09. 16:08

A környezeti fenntarthatóságra hívta fel a figyelmet Áder János köztársasági elnök a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott keddi előadásában. Az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó aktuális kérdésekről szólva Áder János kifejtette: fenntartható fejlődés helyett érdemes lenne inkább környezeti fenntarthatóságról beszélni, és azt a középpontba állítani.

 
A köztársasági elnök előadásában egyebek mellett kitért a légkör szén-dioxid szintjének növekedésére, a légszennyezettségért való felelősségre, a klímaváltozás által okozott szélsőséges időjárási viszonyokra, veszélyekre és természeti katasztrófákra.
 
A környezeti problémák megoldásához nemzetközi összefogásra van szükség – hangsúlyozta Áder János, hozzátéve, hogy a környezeti katasztrófák száma egyre nő, ezek elhárítására és megelőzésére egyszerre kell felkészülni.
 
A köztársasági elnök elmondta: az 1980 és 2006 közötti adatokat tekintve az Európai Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban is csökkent a szén-dioxid-kibocsátás. Jelentős volt viszont a növekedés az ázsiai térségben, ahol Kína a domináns.
 
Kína a teljes szén-dioxid-kibocsátásban megelőzte az Egyesült Államokat, ugyanakkor az Egyesült Államokban az egy főre jutó kibocsátás még mindig három és félszerese a kínainak – tette hozzá.
 
Az Egyesült Államok nem írja alá a kiotói jegyzőkönyvet, de csökkenteni tudja szén-dioxid-kibocsátását, aminek döntően a technológiaváltás az oka – mondta el Áder János. Kína várhatóan 2030-ig még növelni fogja szén-dioxid-kibocsátását, utána kezd el csökkenteni. Az ország gyors gazdasági fejlődésének ára van, egy közelmúltban készült tanulmány szerint a gazdasági növekedés mértékét meghaladja az okozott környezeti károk értéke – hangsúlyozta a köztársasági elnök.
 
Áder János úgy fogalmazott: messze van a világ attól, hogy két Celsius-fokon belül tartsa a globális hőmérséklet-emelkedést, és úgy tűnik, hogy ez reális célként a jövő év végén Párizsban tartandó tárgyalásokon sem tűzhető ki. A köztársasági elnök kitért arra is, hogy a klímaváltozás veszélyezteti a Föld édesvizeit. 
 
Várhatóan 2050-re 9 milliárdra nő az emberiség létszáma, legalább 60 százalékkal emelkedik az élelmiszer-fogyasztás és minimum 20 százalékkal a vízfogyasztás. Ahol elfogy a víz, elfogy az élelem is, és megindul a migráció, illetve a vízhiány miatt háborús konfliktusok veszélye is fenyeget – emelte ki.
 
Áder János ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy nagyon hosszú távon van esély a kedvezőtlen folyamatok megfordítására. Példaként hozta fel, hogy a technológiaváltás eredményeképpen 25 év után a közelmúltban az ózonréteg vastagodását mérték tudósok.
 
A köztársasági elnök előadásában kiemelte: az éghajlatváltozás hatásai Magyarországon is tapasztalhatók. Példaként említette, hogy a folyók vízszintje korábban soha nem látott módon változik, ezért folytatni kell a Vásárhelyi Tervet.
 
A klímaváltozás hatásai az életünk részévé válnak, erre fel kell készülnünk – fogalmazott.

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felhasználó név
2014. december 10. 07:26
àder jancsi te szerencsétlen fa...sz!!! https://www.youtube.com/watch?v=1qRpLY14lkU Ez a bunko képviseli a magyarokat? Szégyen!
békalepcse
2014. december 10. 07:23
Lehet nem olvastál sok évvel ezelőtt, a liberalizmustmár akkor a fasizmussal rokonítottam,amikor ezen lelepleződésnek híre h amva sem volt! Hülyéztek is érte rendesen.
vakhangya4
2014. december 10. 07:07
"""Kína a teljes szén-dioxid-kibocsátásban megelőzte az Egyesült Államokat, ugyanakkor az Egyesült Államokban az egy főre jutó kibocsátás még mindig három és félszerese a kínainak – tette hozzá."""" Janó Janó! Humán végzettséggel nem kéne belemenned real végzettséget igénylő dolgokba. Kínának vannak nagyon fejletlen vidékei ahol Kína lakosságának 2/3-a él. Azok legfeljebb kecskeszart égetnek és az pl. nem számít bele a co2 terhelésbe, mert megújuló energia. Majd azért konzultálj néha napján klimatológusokkal, akik azt ígérték, hogy Magyarország az északra húzódó mediterrán éghajlat szárazabb részére fog kerülni. Az idei évet nézve mi lett volna ha a csapadékosabb részére kerülünk? :-)
békalepcse
2014. december 09. 18:34
A klímaváltozás legfőbb oka a vízrendszerek ostoba átalakítása és a vizek azonnali elvezetése! Klímánkat a víz hőtároló hőelvonó képessége tartotta eddig az optimális értéken és ezt igen hamar vissza lehetne állítani! A szárazföld területének harminc százalékát kéne felszíni víznek borítania és elkezdene visszaállni a természetes állapot. A sivatagi öv kezdene visszahúzódni és a kilengések sem fokozódnának. A széndioxid problémájáról elégszer írtam már le a véleményemet, hazugságnak tartom a hivatalos álláspontot az elejétől a végéig. Viszonylag egyszerű logikai rendben levezethető a klímánk működése, példák bőséges sokaságával illusztrálva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!