KSH: Csökkent a szegénység 2013-ban Magyarországon

2014. november 26. 17:12

Ugyan valamelyest nőttek a jövedelmi egyenlőtlenségek Magyarországon az előző négy évben, de azok még mindig alatta maradnak az EU-s átlagnak a KSH felmérése szerint. A lakosság fogyasztási szintje pedig összességében a 2012-es szinten maradt 2013-ban.

2014. november 26. 17:12

A szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya 2013-ban együttesen 31,1 százalékot ért el, ami 2,4 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban – állapította meg a KSH legfrissebb, a háztartások életszínvonaláról szerdán közzétett kiadványa.

 
A KSH megállapítása szerint az utóbbi négy évben a jövedelmi egyenlőtlenség valamelyest nőtt Magyarországon, ám mértéke még mindig bőven alatta marad az EU-tagországok átlagának.
 
Az Európai Unióban szokásosan használt terminológia szerint 2013-ban Magyarországon a relatív jövedelmi szegények közé a lakosság 14,6 százaléka tartozott, 23,9 százalék volt a súlyosan deprivált és 9,2 százalék nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők aránya. 
 
Magyarországon 2013-ban a háztartások 1 millió 287 ezer forintos egy főre jutó éves bruttó jövedelme 4,3 százalékkal haladta meg a megelőző évit. A bruttó jövedelmeken belül a munkajövedelmek aránya 67,8 százalék, amelyek túlnyomó része 81,6 százaléka főállású munkaviszonyból származott.
 
A háztartások összes jövedelmének közel harmadát a társadalmi jövedelmek tették ki, egy főre jutó éves átlagos értékük 389 ezer forint volt. A társadalmi jövedelmeken belül a legnagyobb arányt a nyugdíjak, nyugdíjszerű ellátások képviselték.
 
A lakosság fogyasztási szintje tavaly összességében a megelőző év szintjén maradt. A háztartások legnagyobb kiadási tétele továbbra is az összkiadás negyedét kitevő lakásfenntartás és háztartási energia, bár aránya kissé csökkent. A napi szükségletek (étkezéssel, lakásfenntartással és közlekedéssel kapcsolatos költségek) kifizetése után a kiadások mintegy 40 százalékát fordíthatták további fogyasztásra a háztartások.
 
A KSH közlése szerint a szubjektív jólét két kiemelt változójának, az élettel való elégedettségnek és az anyagi helyzettel való elégedettségnek vizsgálata alapján megállapítható: míg az életkor előrehaladtával együtt csökkent az emberek élettel való elégedettsége, addig az anyagi helyzet szubjektív megítélése – a középkorúakra jellemző mélypont után – idősebb korra javul. 
 
A jövedelmi helyzet mindkét vizsgált elégedettségi mutatóra hatással van, de míg az anyagi helyzet értékelése erős kapcsolatot mutat vele, az élettel való elégedettség csupán a legszegényebbek és a leggazdagabbak esetén mutat szorosabb összefüggést az egyén gazdasági helyzetével - áll a kiadványban.
 
Az elemzés a Háztartási Költségvetési és Életkörülmények Adatfelvétel 2014-ben gyűjtött, előzetes adatain alapul. Az adatfelvételre 2014. március 1-je és 2014. április 15-e között került sor, amelynek során 9220 háztartási kérdőívet töltöttek ki a válaszadók, valamint 19 121 személyi interjú készült e háztartások 16 éves és idősebb tagjaival.
 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
indiáner
2014. november 26. 22:11
A "relatív jövedelmi szegények" száma pedig akkor is automatikusan nő az egykulcsos adóval, ha közben nekik is nőtt a reáljövedelmük. A néhány száz kilométerre lévő nyugati országokhoz képest viszont az itteni egykulcsos adózók többsége lenne szintén "relatív jövedelmi szegény".
Tintamin
2014. november 26. 21:30
És akkor az alternatív valóság: http://index.hu/chart/2014/11/20/elkeseritoek_a_szegenyseg_legujabb_adatai/ Be kellene szüntetni az MTA-t, mert nem a kormánypropagandát tolják.
gross
2014. november 26. 18:15
Úgy sejtem a dokumentumból, hogy elsősorban azoknak a száma nőtt, akik évente legalább egy hét pihenést, kétnaponta húsételt megengedhetnek maguknak, illetve lakásukat fel tudják megfelelően fűteni.
Sulnen
2014. november 26. 17:53
"de azok még mindig alatta maradnak az EU-s átlagnak a KSH felmérése szerint" Hát na! Statisztikát tudni kell csinálni. Gondolom hasonlóan csináltak mint a NAV önvizsgálatát egy hétvége alatt Mások szerint meg: "Magyarország lett az EU egyik szegényháza" http://vs.hu/kozelet/osszes/magyarorszag-lett-az-eu-egyik-szegenyhaza-1126#!s12
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!