Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
A DK a nemzetbiztonsági törvény módosítását kezdeményezi, hogy a jövőben a kormánytagoknak és a köztisztviselői kar tagjainak haladéktalanul jelenteniük kelljen, ha szerepelnek beutazási tilalmi listán, vagy kitiltották őket valamelyik országból. Vadai szerint az ügy nem pusztán diplomáciai, hanem „kőkemény belpolitikai, nemzetbiztonsági és gazdasági kérdés”.
A DK politikusa, Vadai Ágnes független országgyűlési képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján törvénymódosító javaslatukat ismertetve azt mondta, az érintetteknek a területért felelős miniszternek kellene ezt jelenteniük. A beutazási tilalomnak vagy a kitiltásnak olyan közérdekű adatnak kell lennie, amit kérésre ki kell adni – tette hozzá. A DK alelnöke a beutazási tilalom nyomán kialakult helyzetet nagyon súlyosnak mondta és úgy vélte, az nem pusztán diplomáciai, hanem „kőkemény belpolitikai, nemzetbiztonsági és gazdasági kérdés”, ami alkalmas arra is, hogy megrengesse Magyarországon az adózási morált.
Szavai szerint Orbán Viktor miniszterelnök az ügyben nem bújhat el, és el kell számoltatnia kormányának tagjait, a köztisztviselői kart. Közölte, arra szólítják fel, nyilatkoztassa kormányának tagjait, a kormánnyal szerződéses viszonyban álló valamennyi személyt, valamint a köztisztviselői kart arról, szerepelnek-e a beutazási tilalmi listán, „különös tekintettel a Nemzeti Adó- és Vámhivatalra” (NAV), melynek legfelsőbb köreire a „korrupció árnyéka vetül”. Vadai Ágnes bejelentette azt is, mivel a NAV tisztségviselői még nem nyilatkoztak esetleges érintettségükről, a DK hétfő délutántól kétnapos demonstrációt szervez az adóhatóság Széchenyi utcai épülete elé. Közölte, várják Vida Ildikó NAV-elnök bejelentését arról, kik azok a NAV-nál, akiket érint a beutazási tilalom.
A DK alelnöke szerint előbb-utóbb ki fog derülni, ki az a hat személy, akire vonatkozik a beutazási tilalom. Azt is mondta, úgy tudják, „nem áll meg itt az amerikai kormányzat, hanem újabb nevek fognak következni”. Vadai Ágnes szerint az Orbán-kormány sokkal több információ birtokában van, mint amennyit megosztottak az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságával vagy a közvéleménnyel.
Az Együtt-PM hasonló javaslattal állt elő
A független Szelényi Zsuzsanna törvényjavaslatot nyújt be a parlamentnek, amelynek alapján a nemzetbiztonsági ellenőrzés alá eső személyek három munkanapon belül kötelesek lennének tájékoztatni a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős minisztert, ha az EU vagy a NATO valamelyik tagállama beutazási tilalmat rendelt el velük szemben. Az Együtt-PM politikusa keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az illetékes miniszternek ezt követően haladéktalanul nyilvánosságra kellene hoznia az információt, valamint el kellene rendelnie az érintettek soron kívüli nemzetbiztonsági ellenőrzését.
Az Együtt elnökségi tagja indoklásként kijelentette: meggyőződésük szerint a magyar állampolgároknak tudniuk kell az ilyen ügyekről. Hozzátette: a kormány viszont semmilyen vizsgálatot nem kezdett annak érdekében, hogy az amerikai beutazási tilalom kapcsán elhárítsa a „súlyos korrupciós vádat”. A kabinet ehelyett egy olyan „kommunikációs botrányt és vádaskodást” indított el a médiában, amellyel megkérdőjelezte az amerikai állítások hitelességét – fogalmazott. Az Együtt-PM úgy látja, az, hogy a kormány nem lépett azonnal az ügyben, komolyan felveti a bűnpártolás lehetőségét – jelentette ki.