Navracsics Tibor külügyminiszter a Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai újratemetésének, valamint a rendszerváltoztatás 25. évfordulójának alkalmából rendezett ünnepségen kijelentette: „1989. június 16. az igazság születésnapja volt Magyarországon. Az igazságé, amely nélkül szabadság nem születhet. Hiszen igazság nélkül nincs szabadság, tudtuk ezt akkor is.” Az emléknap zárásaként a Pesti Vigadóban tartott emlékkoncertet megelőző beszédében a miniszter hozzátette: az igazság kimondása a magyaroknak a hazugság világbirodalmának összeomlását is jelentette.
Huszonöt évvel ezelőtt – mondta Navracsics Tibor –, június 16-án a Hősök terén, Nagy Imre és társai újratemetésén egy ország szembesült a múltjával, sorsával, történelmével, miközben megrendülten állt az éveken át elhallgatott, letagadott és meggyalázott hősök koporsói felett. Hangsúlyozta: a szabadságot huszonöt évvel ezelőtt nem egyedül Magyarország vívta ki. „Velünk voltak 1953 Berlinjének, 1956 Poznanjának és Budapestjének, 1968 Prágájának és Pozsonyának, a hetvenes-nyolcvanas évek Gdanskjának és Varsójának hősei. De velünk voltak kortársaink is: Tallinntól Bukarestig, Berlintől Szófiáig mindazok az emberek – Közép-Európa hősei –, akiknek elegük lett a hazugságból, a diktatúrából, az elnyomásból és a szovjet katonai megszállásból” – mondta Navracsics Tibor. „Mindannyian tudtuk 1989-ben, mint ahogyan tudjuk ma is, hogy a mi szabadságunk nem csak hazánk szabadsága” – fogalmazott.
Navracsics Tibor beszélt arról, hogy a szabadság negyedszázados Közép-Európában, és ma már talán észre sem vesszük, hiszen „a szabadság olyan, mint a levegő: ha fogy, csak akkor figyelünk fel rá”. Szólt arról is, hogy ma, egy emberöltővel a demokrácia születése után sokan legyintenek lemondóan. Sokakban fogalmazódik meg az érzés, hogy „hiába vagyunk immáron tíz éve az Európai Uniónak is tagjai, Nyugat-Európa még mindig gyanakvóan és bizalmatlanul méreget minket. Mintha nem értenének.”
A miniszter kifejtette, a nyugat-európai országok nem ismerik a kommunizmus örökségét: „a szétroncsolt erkölcsi normákat, a nihilt, a kitelepítések, a gulágok történetét”. Nem tudják, hogy ami nekik távoli történelem, „számunkra sokszor a jelenkor kortársainkat sújtó problémája”. „Huszonöt évvel a felszabadulásunk után még mindig nem találtuk meg a formát, amivel számukra is érthetővé tudjuk tenni örökségünket” – mondta Navracsics Tibor, majd hozzátette: 2014 remek alkalmat kínál erre.