A 88 esztendős királynő születésnapja valójában április 21-én van, de a jeles ünnepet az évszázados hagyománynak megfelelően mindig június második szombatján, színpompás katonai tiszteletadással ünnepli meg az ország. Az idei ceremónia előestéjén ismertetett 119 oldalas születésnapi kitüntetési listán 1149 név sorakozik, közülük harmincan részesültek a legmagasabb elismerésben, a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangban. Köztük van a Londonban élő Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, Schiff András is, aki a hivatalos indoklás szerint a zeneművészetért kifejtett tevékenységéért veheti majd át a kitüntetést a Buckingham-palotában, a királyi család első számú londoni rezidenciáján.
Schiff Andrást tavaly decemberben, 60. születésnapja alkalmából a nemzetközi zenei élet egyik legrangosabb elismerésével, a 200 éve alapított londoni Királyi Filharmóniai Társaság (RPS) Aranymedáljával is kitüntették.
II. Erzsébet királynő a művészeti élet több más világhírességének is lovagi rangot adományozott, köztük Daniel Day-Lewis Oscar-díjas színésznek. A szintén Oscar-díjas Angelina Jolie a legmagasabb uralkodói kitüntetés női megfelelőjében részesült, amely a Dame előnévre jogosítja viselőjét. Az amerikai színésznő – állampolgársága folytán – a rang tiszteletbeli változatát kapja. A királynő az udvar ismertetése szerint nem elsősorban Angelina Jolie színészi munkásságát, hanem a brit külpolitikai célkitűzések elősegítéséért és a szexuális erőszak áldozatainak megsegítéséért kifejtett tevékenységét ismeri el. Angelina Jolie – az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának jószolgálati nagykövete – volt a társelnöke William Hague brit külügyminiszterrel együtt annak a négynapos, éppen péntek este véget ért példátlan méretű londoni konferenciasorozatnak, amelynek célja a háborús övezetekben elkövetett szexuális erőszakcselekmények elleni globális fellépés összehangolása volt.
A lovagi rangra emelt politikai hírességek névsorában szerepel Nicholas Winston Soames alsóházi képviselő, Sir Winston Churchill néhai brit miniszterelnök unokája. Churchill volt II. Erzsébet királynő első miniszterelnöke, és neki is a jelenlegi uralkodó adományozott lovagi kitüntetést. Posztumusz kitüntetésként a Brit Birodalom Rendjének tagjai (MBE) közé emelte a királynő az alig 19 évesen rákbetegségben éppen egy hónapja elhunyt Stephen Suttont, aki világhírnévre tett szert azzal, hogy internetes kampányával rövid idő alatt rekordösszeget, ötmillió fontot (1,9 milliárd forintot) gyűjtött a fiatalkori rákbetegségek okait kutató Teenage Cancer Trust jótékonysági szervezet számára. Kampányához megnyerte mások mellett David Cameron brit miniszterelnök támogatását is.