Biztonsági fordulat

2013. november 11. 07:23

A sok ködösítés közepette sosem egyszerű minősíteni az ilyen folyamatokat, de még oda is kilyukadhatunk, hogy térségünkben a legjelentősebb biztonságpolitikai fordulat zajlik a Szovjetunió megszűnése, illetve a NATO és az EU keleti bővítése óta.

2013. november 11. 07:23
Zord Gábor László

A múlt héten Lengyelország adott otthont a NATO 2006 óta legnagyobb hadgyakorlatának, hosszú ideje az elsőnek, amely a szövetség alapfeladatára, azaz tagállamai megvédésére is fókuszált. Ezt a profilt elsősorban a lengyelek és a baltiak erőltették 2008 óta, amikor is Oroszország Grúziában frappáns módon bebizonyította, hogy »közel-külföldjén«kész és képes rövid és sikeres katonai akció végrehajtására, ha érdekei sérülnek. A NATO eleinte ugyan közel sem volt egységes a kérdésben, de végül – tekintettel az afganisztáni misszió lecsengésére is – megszületett az elnéző konszenzus: felfrissítik a kollektív védelem tematikáját, és ezzel az aggódóknak úgynevezett „látható biztosítékokat” adnak arra nézve, hogy számíthatnak és támaszkodhatnak a közös fellépésre. Oroszország konkrét, fenyegetésként való megjelölését leszámítva ez a hivatalos verzió, de a Steadfast Jazz fedőnevű gyakorlatban kicsúcsosodó katona- és biztonságpolitikai folyamatoknak jogosan létezhet egy másik értelmezése is, amely jobban tükrözi napjaink realitásait, és kevésbé hízelgő a hagyományos euroatlanti szervezetekre nézve.

Az Egyesült Államok ázsiai–csendes-óceáni stratégiai fordulata, az Európai Unió késedelmes, illetve megrekedt biztonságpolitikája, Németország katonai passzivitása, a korlátozott pénzügyi lehetőségek közben ugyanis arra ösztönzik a dél- és kelet-európai periféria országait, hogy alternatívák, kiegészítők után nézzenek, kísérletezzenek. Ilyen lehet a regionális kooperáció, az olyan keretek katonai-biztonságpolitikai tartalommal történő megtöltése, mint például a visegrádi (V4) együttműködés. De szóba kerülhetnek konkrét célok érdekében történő két- vagy néhány oldalú együttműködések is a ténylegesen érdekelt felek között, nem erőltetve a NATO, pláne nem az EU struktúráit ott, ahol konszenzusra, vagy akár érdeklődés felkeltésére már úgy sincs esély.”

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2013. november 11. 10:50
Míg az EU, mint oylan képes az Oroszokkal szemben ellensúlyt képezni, mert anyagi és emberi erőforrásokban mérhető ellenerőt képvisel, addig a V4 mit tud tenni? A realitás elvtársak jobb, mint az álmodozás még akkor is, ha a Magyar Hírlapba írogatunk cikkeket.
nick89
2013. november 11. 07:47
Azt hittem a címet elolvasva, hogy a "Biztonsági fordulat" azt jelenti,hogy most a NAV-val Orbán beszedeti multiktól meg a kínaiaktól az elmúlt 20 évben elcsalt adókat, vámokat, járulékokat bírsággal és pótlékkal együtt. A tegnapelőtti NAV-os sajtótájékoztatója után ez lenne a logikus lépése a miniszterelnök úrnak. És Varga Mihálynak. Télleg! Ők mit hogyan reagáltak erre az eget rengető botrányra?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!