Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Lazítana az államháztartási hiányra vonatkozó szabályokon az Európai Bizottság, a német kormány azonban elutasítja a tervet - írta hétfőn a Handelsblatt.
A brüsszeli bizottság szerint engedélyezni kellene, hogy az uniós strukturális alapok forrásaiból megvalósuló fejlesztésekhez szükséges önrészt a tagállami kormányok leírhassák az államháztartási hiányból – írta a német üzleti lap, amely szerint a bizottság szerdán mutatja be a elképzelést. A német kormány ellenzi a tervet, mert attól tart, hogy megerősödik a deficitszabályok felpuhítására irányuló nyomás, és a kormányok az engedékenység első jelén felbuzdulva követelni kezdik majd, hogy állami gazdaságélénkítő programok költségeit se kelljen figyelembe venni a hiány kiszámításakor. A berlini vezetés azonban elszigetelt a kérdésben, így nem biztos, hogy érvényesíteni tudja álláspontját – írta a Handelsblatt.
A német kormány máshogy nyújtana segítséget a válsággal küzdő tagállamoknak. Egy formálódó terv szerint állami fejlesztési bank (KfW) hitelt nyújthatna a spanyol és a portugál állami fejlesztési banknak, amely a forrást kedvező feltételekkel helyezhetné ki kis- és közepes vállalatokhoz. Jörg Asmussen, az Európai Központi Bank igazgatóságának német tagja az Európai Bizottság tervére utalva óvott attól, hogy vita induljon arról, hogy „mi a jó és a mi a rossz deficit”. A szakember egy hétfői berlini rendezvényen úgy vélte, nem helyes megoldás az uniós fejlesztésekhez biztosított állami önrész leírása a hiányból, és hangsúlyozta, hogy nem szabad „változtatgatni” a vonatkozó szabályokon.