Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Vitatták a vád törvényességét a vörösiszap-katasztrófa miatt indult büntetőper szerdai tárgyalásán meghallgatott vádlottak védői a Veszprémi Törvényszéken. A kilenced- és a tizenkettedrendű vádlottak védői ezért az eljárás megszüntetését kérték a bíróságtól.
A törvényszék szerdán befejezte a vádlottak meghallgatását vörösiszap-katasztrófa miatt indult büntetőper kapcsán. Ügyvédje szerint M. Gábornak, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. finomtermék-divíziója igazgatójának esetében a vád nem tartalmaz pontosan meghatározott tényállást, ezért a törvényes vád hiánya megállapításának van helye. A tizenkettedrendű vádlottat a közveszély elhárításának vagy a következmények enyhítésének akadályozásával vádolják. M. Gábor a törvényszék előtt felolvasott vallomásában visszautasította a vádat, és bűncselekmény hiánya miatt felmentését kérte. Arról is beszélt, hogy lelkileg-fizikailag megviselte a tragédia, az érintettekkel mélyen együtt érez.
A vád szerint nem értesítette a hatóságokat, és a segítségnyújtás íratlan szabályai ellen vétett. Szerinte íratlan szabályok nem képezhetik büntetőjogi végkövetkeztetés alapját. Kiemelte, hogy minden erejével és tudásával segítette a katasztrófa elhárítását. Hangsúlyozta, hogy a balesetről a vádlottak közül utolsóként, egy órával a hatóságok után értesült, amikor az iszapáradat már átvonult a településeken, így a „telefonálgatás” nem változtatott volna a helyzeten.
A vádirat tévesen állítja, hogy 13 óra 8 perckor már tudott a tragédiáról – tette hozzá. Elmondta: a gyár vészleállítása az irányítása alatt álló finomtermék-divíziót is érintette, ahol a gyártáshoz használt lúggal teli tartályok mellett több mint százezer köbméternyi súlyosan környezetszennyező anyag keringett a rendszerben. Ezért a cégvezető utasításának megfelelően a tizenegyedrendű vádlott Cs. Lászlóval együtt intézkedtek az üzemek biztonságos leállításáról, majd a tragédia másnapján a mentésben segítettek. „A tározókkal semmilyen feladatom nincsen és nem is volt” – mondta.
Martin R., a kilencedrendű vádlott, a Mal Zrt. korábbi német vezérigazgatója tagadta bűnösségét, szerinte a vádiratban szereplő vádak nem igazak. A volt vezérigazgatót – aki a katasztrófa óta a cég német leányvállalatának ügyvezetője – a többi között különösen nagy vagyoni hátrányt okozó közveszélyokozással vádolják. A bíróságon tolmács segítségével tett vallomása szerint a munkaszerződése alapján kizárólag a Mal kereskedelmi és beszerzési tevékenységéért felelt. Megjegyezte, hogy bár kérték, nem fordították le neki a vád bizonyításául szolgáló dokumentumokat. Nem beszél magyarul, ezért nem is tudta volna értesíteni a hatóságokat. A mentőket, rendőrséget, tűzoltókat hívta volna, de mire fél kettőkor Kolontárra ért, azok már intézkedtek. Védője szerint a vád nem felel meg a törvényben rögzített tartalmi követelményeknek, és „kapitális tévedéseket” tartalmaz. Úgy véli, a vád törvénytelen, ezért az eljárás megszüntetését kérte. Valótlannak nevezte azt, hogy védence intézkedésre jogosult vezető lenne.
Fejes Péter ügyész szerint a megszüntetésre az eljárás jelenlegi szakaszában nincsen lehetőség. Idő előttinek tartotta annak a megállapítását, hogy Martin R. intézkedésre jogosult vezető volt-e, mert ezt a bizonyítás során tisztázzák.
Az elsőrendű vádlott védője indítványozta, hogy a bíróság készítsen hangfelvételt a tárgyalásról, ehhez a többi ügyvéd is csatlakozott. A bíróság az indítványokról később hoz döntést, a tárgyalás csütörtökön tanúk meghallgatásával folytatódik.