Varga: Sokat segítene az IMF-megállapodás, de nem minden áron

2012. október 30. 07:49

A kormány szeretné, hogy legyen megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal, illetve az Európai Unióval – jelentette ki Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a HírTV Rájátszás című műsorában hétfőn.

2012. október 30. 07:49

A miniszter ezt arra reagálva mondta, hogy egy reggeli interjúban úgy fogalmazott: „nyilván nem dől össze a világ”, ha nem születik megállapodás a nemzetközi szervezetekkel. Piaci elemzők szerint a forint hétfői gyengülésében közrejátszhatott ez a kijelentés is, amely miatt a kereskedők elkezdhették kiárazni a hitelmegállapodást a magyar eszközökből. Varga Mihály elmondása szerint egy szerencsétlen kérdésre válaszolva fogalmazott így.

Hangsúlyozta: a tárgyalásokban a szokásos menetet követi, azaz igyekszik naponta-kétnaponta egyeztetni az IMF magyarországi, illetve külföldi képviselőivel. A nemzetközi szervezetek most a kormány által októberben bejelentett költségvetési egyenlegjavító csomagokat értékelik, és várhatóan november 7. után – amikor az Európai Bizottság közzéteszi friss makrogazdasági értékelését – mondják meg, hogy melyik pontok, azok, amelyekről tárgyalni kell, és melyek módosítására lesz szükség – tette hozzá.

Varga Mihály szerint egy megállapodás nagyon sokat tudna segíteni az országnak. „Persze nem minden áron” – fogalmazott a tárca nélküli miniszter. Mint mondta, azért is húzódnak el ennyire a tárgyalások, mert nem kétségbeesett, kapkodó lépésekkel kell megállapodni, nem kell gyorsan pénzhez jutni.

Kiemelte: Magyarország tudja magát finanszírozni a piacról, de nem lehet megállapítani, hogy jövő tavasszal vagy nyáron ugyanez lesz-e a helyzet. Ha kiszáradnak az európai piacok, akkor ebből a szempontból jó lehet egy megállapodás – tette hozzá.

A magyar tárgyalódelegáció vezetője hangsúlyozta: bár olcsóbb lenne az IMF-től kapott forrásokkal finanszírozni az adósságot, ez nem lehet célja a kormánynak. Minden ország számára az adhat stabilitást ugyanis, ha a piacok pozitívan ítélik meg a helyzetét. A kormány is azt szeretné, hogy Magyarország stabil gazdaság legyen, ahova a befektetők nyugodtan hozhatják pénzüket, mert olyan gazdasági és növekedési kilátások vannak, hogy érdemes itt fialtatni pénzüket – mondta.

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felebarát
2012. október 31. 01:29
http://privatbankar.hu/makro/varga-elarulta-mit-akar-az-imf-semmi-ertelme-a-200-millios-kampanynak-252042 Szó sincs ingatlanadóról, sem a családtámogatás visszavágásáról
laci0011
2012. október 31. 00:04
Varga úr tavasz még soká lesz.Sokat kell még addig kamuzni,nehéz lesz addig egybenntartani a gombnyomogatókat buktorkának...
dehumanizer
2012. október 30. 11:50
Arra nem gondolnak, hogy az IMF most már tesz az egészre magasról, és majd csak akkor jelentkeznek be, ha tényleg nagy gáz lesz, és bármit ránk erőltethetnek? Ezért lenne az ország érdeke a megállapodás akkor, amikor még nem sürgős. Ha meg nincs rá szükség, akkor hagyjuk tényleg, mert nem igazán akar összejönni.
KannibálTatárÚr
2012. október 30. 09:47
Akárhogy is nézzük, a hitel egy áru: ha nagy a kereslet , az áru ára felmegy (magas kamat), ha kicsi, akkor lemegy (alcsony kamat). Az IMF nem piaci alapon nyújt hitelt, hanem bizonyos feltételekhez (gazdasági, politikai) köti. A hitelt felvevő mérlegeli, mi a jobb neki: a nagyobb kamatú piaci, vagy a kisebb kamatú, de diktatórikus IMF. Az unió igyekezete visszaszorítani az országok eladósodását nagyon rosszul jöhet a bankoknak. A kereslet csökken, a kínálat a fisszafizetett hitelek + kamatok révén a kínálat nő. A legutóbb már 6%-os kamatra vettek magyar értékpapírokat, ami jóval kevesebb, mint az egy évvel ezelőtti. Ez nem a magyar gazdaság megerősödésének következménye, hanem a kínálat növekedésének. Ha az unió kitart az eladósodás csökentése mellett, a bankok nagyon rossz helyzetbe kerülhetnek, mert nem lesz kereslet árujukra. A következmény pedig: az évekig nyomtatott fedezet nélküli pénzek a hitelkérés visszaesése folytán okoznak inflációt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!