Önkormányzati adósságok: nem érinti a konszolidált államadósságot az átvállalás

2012. október 27. 18:36

A konszolidált államháztartási hiányt és a konszolidált államadósságot nem érinti az önkormányzatok adósságának átvállalása - közölte a Nemzetgazdasági Minisztériumnak (NGM) és az OTP elemzői stábja, amely az MTI megkeresésére vázolta, hogy mi lehet a hatása az önkormányzati hitelek állami átvállalásának.

2012. október 27. 18:36

Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Fidesz által szervezett, az Önkormányzatok az adósság csapdájában című budapesti rendezvényen jelentette be: összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól. A kormányfő ismertette az állami adósságátvállalás részleteit is. Közölte: az ötezernél kevesebb lakosú települések adósságát teljes mértékben átvállalja az állam.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda és a Kormányszóvivői Iroda MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint az országos adósságállomány körülbelül nyolc százaléka oszlik meg mintegy 1700 ilyen település között. Orbán Viktor azt is bejelentette a tanácskozáson, hogy az ötezer lakosúnál nagyobb települések adósságállományának egy részét is átveszi az állam, mégpedig úgy, hogy ezek esetében egyenként – az egy főre jutó helyi adóbevételek alapján – számolják ki az adósságátvállalást.

Az MTI kérdéseire az NGM Kommunikációs Titkársága hangsúlyozta, hogy az önkormányzati adósságátvállalás sem az uniós módszertan szerinti hiányt, sem az államadósságot nem érinti, mivel az államháztartáson belüli tranzakcióról, nem pedig az államháztartáson kívüli szervezettől történő adósságátvállalásról van szó.

Az OTP Bank elemzői úgy vélték: az önkormányzati adósság kérdése a válság kitörése óta egyre égetőbb probléma, ami a mostani bejelentés szerint megnyugtatóan lezárul. Az önkormányzati adósság egy részének központi kormányzat általi átvállalása a konszolidált államháztartási hiányt és a konszolidált államadósságot nem érinti. A konszolidált államháztartás kamatkiadása ugyanakkor előretekintve kedvezőbben alakulhat, mert a hiteleket a központi kormányzat kedvezőbb feltételekkel tudja majd refinanszírozni. Az önkormányzati adósságkonszolidációval kapcsolatban eddig megismert információk alapján elképzelhető, hogy az nem ró további terhet a bankrendszerre. Az OTP elemzői szerint előretekintve jelentősen csökkenti az önkormányzati adósság újratermelődésének valószínűségét, hogy az önkormányzati törvény értelmében a helyhatóságok nem tervezhetnek költségvetésükbe működési hiányt, valamint a stabilitási törvény életbe lépésével idén január elsejétől kezdődően kormányzati engedély szükséges éven túli önkormányzati hitelfelvételhez.

Az MTI megkereste a Magyar Bankszövetséget is, ahol annyit közöltek: vizsgálják a miniszterelnök bejelentésének lehetséges hatásait, és később alakítják ki álláspontjukat.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2012. október 27. 20:15
Azt ne higgye valaki, hogy ebbe nem fognak belekötni a bankokért aggodalmaskodók. Sok, nagyon sok kiszolgáltatott ügyfelüket veszítik el az uzsorások. Nem fog ez tetszeni sem az MSZP-nek,sem az LMP-nek, de még kevésbé az IMF-nek vagy az EU-nak.
Basiliscus
2012. október 27. 18:49
MF: a kormány szembe megy az ajánlásainkkal, nincs tárgyalási időpont http://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/imf-a-kormany-szembe-megy-az-ajanlasainkkal-nincs-targyalasi-idopont-389790 Hurrá! Megyünk a bóvli alá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!