Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Az ellenzéki pártok támogatták, a kormánypártok viszont ismét megakadályozták, hogy tárgysorozatba kerüljön Schiffer András aktanyilvánosságról szóló javaslatát. Az LMP-s politikus azért nyújtotta be újra javaslatát, mert a kormánypártok azt ígérték, hogy május 15-ig saját indítvánnyal álltak elő, ez azonban nem történt meg.
Az LMP szerint a Fidesz nem akar nyilvánosságot az állambiztonsági múlttal kapcsolatban – így értékelte Schiffer András, hogy az alkotmányügyi bizottság keddi ülésén, a kormánypárti többség tartózkodása mellett nem vette tárgysorozatba az aktanyilvánosságról szóló törvényjavaslatát. A tárgysorozatba vételt Schiffer mellett támogatták a bizottság MSZP-s és jobbikos tagjai is, a kormánypárti képviselők azonban tartózkodtak.
A fideszes Vas Imre ezt az ülésen azzal indokolta, hogy a Fideszben is készül egy a témával foglalkozó javaslat, az LMP előterjesztése pedig szerinte a problémának csak egy kisebb szeletét orvosolja. A döntés után Schiffer András újságíróknak azt mondta: a kormánypárti képviselők – idén február után – immár másodszorra akadályozták meg a javaslat tárgysorozatba vételét. „Ez azt jelenti, hogy a Fidesz nem akar nyilvánosságot, ez a döntés arról szól, hogy nem is akarnak tárgyalni az aktanyilvánosság kérdéséről” – jelentette ki.
Az előterjesztés ismételt benyújtását Schiffer azzal indokolta, hogy a februári leszavazás után a kormányoldal azt ígérte, május 15-ig saját indítvánnyal állnak elő, ez azonban nem történt meg. Az LMP-s képviselő szerint nem igaz az a fideszes érvelés, hogy a problémának csak egy kis szeletéről lenne szó. Szerinte ahhoz, hogy morális rend érvényesüljön az országban és az elmúlt húsz év számos kudarcával szembe lehessen nézni, világosan kell látni abban a tekintetben is, hogy a túlélő állambiztonsági hálózatok hogyan szőtték át a rendszerváltás utáni politikai, gazdasági és médiaelitet.
Az LMP-s politikus a bizottsági ülésen azt hangsúlyozta: ez a szabályozás nem a „kishalakra” céloz, hanem a megbízókra, azokra, akik kezükben tartották a hálózatokat. Nyilvánosságot akarunk, a katonai biztonság és az áldozatok védelmének tiszteletben tartása mellett – jelentette ki Schiffer, közölve: a javaslatban az is szerepel, hogy büntetőjogi felelősséggel tartozzanak azok, akik illetéktelenül birtokolnak állambiztonsági iratokat vagy ezzel visszaélnek.