Parlamenti pofozkodás: így tette helyre Orbán Viktor Toroczkai Lászlót (VIDEÓ)
„Úgy döntöttünk, hogy Magyarország újra nagy és gazdag legyen. Ezt szolgálja a gazdaságpolitikánk” – húzta alá a miniszterelnök.
A kormány nem akar kivonulni a felsőoktatás támogatásából. A cél egy hosszú távon is fenntartható modell kiépítése, amely nem igényel folyamatos újrafinanszírozást – közölte az emberi erőforrások minisztere.
Osztolykán Ágnes LMP-s képviselő arra volt kíváncsi, hogy a minisztérium mikorra tervezi annak a felsőoktatási finanszírozási rendszernek a bevezetését, amelyben „minden diák maga állja a tanulási költségét”. Az ellenzéki politikus azt is firtatta, hogy az említett cél eléréséhez milyen döntéseket tervez az oktatási államtitkárság még az idén.
Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter az Országgyűlés honlapján csütörtökön közzétett válaszában kiemelte: a cél egy hosszú távon is fenntartható modell kiépítése, amely nem igényel folyamatos újrafinanszírozást, közvetve nem lehetetleníti el a rendszer egészét. A tárca vezetője hozzátette: ez nem azonos a forráskivonással.
A miniszter kifejtette: az Orbán Viktor miniszterelnök által korábban felvázolt célmodell eléréséhez a feltételeket minél előbb meg kell teremteni. Ezt követően lehet teljes mértékben átállni az önfinanszírozó felsőoktatási rendszerre – írta Balog. Ennek a feltételrendszernek az alapjait a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint készülő finanszírozási szabályozás fekteti le.
A kormány határozott álláspontja, hogy a felsőoktatást mindenki számára elérhetővé tegye, s ebben anyagi megfontolások ne korlátozzák. Éppen ezért alakította ki a kormány a Diákhitel 1 és a Diákhitel 2 konstrukciót – tette hozzá a miniszter.