LMP: Az MSZP zöld fordulata véget ért

2012. augusztus 10. 11:07

Az MSZP Pakssal kapcsolatos álláspontját bírálja az atomerőmű bővítését szakmailag indokolatlannak és finanszírozhatatlannak tartó LMP.

2012. augusztus 10. 11:07

Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője pénteki közleményében úgy ítéli meg, véget ért az MSZP „zöld fordulata”. Míg Mesterházy Attila szocialista pártelnök korábban amellett érvelt, hogy „a legtisztább energia az, amit nem használunk el”, Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes már a paksi atomerőmű bővítését sürgeti, és a beruházási előkészületek egyoldalú pártfelügyelete és a társadalmi kontroll teljes hiánya miatt aggódik – írta.

Emlékeztetett: a szocialisták kifogásolták, hogy a paksi atomerőmű bővítésének előkészületei kizárólag a Fidesz és „gazdasági holdudvara” ellenőrzése alatt kezdődtek meg. Az LMP részben osztja ezeket az aggályokat, ugyanakkor ha más hátterű vállalkozásokat is bevonnának, a szakmailag indokolatlan, pénzügyileg finanszírozhatatlan és a társadalom többsége által elutasított bővítés ugyanolyan elhibázott lépés lenne, mint „a baloldali oligarchák” nélkül – mutatott rá. Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke felidézte, korábban Mesterházy Attila még épületszigetelési, bioerőmű-építési, energiahatékonysági programokat javasolt. Ha ez a zöld fordulat megvalósul, nincs szükség új reaktorblokkok felépítésére – vélekedett.

Szerinte a „gigamutyi” akkor kezdődött, amikor a Fidesz, az MSZP és az SZDSZ 2009-ben felhatalmazást adott az előkészületekre a parlamentben. Jegyzőkönyv rögzítette, hogy a „teljes politikai konszenzus” nem a bővítésre, hanem az alternatívák megvizsgálására, a hatástanulmányok elkészítésére és a finanszírozási lehetőségek végigszámolására vonatkozott, vagyis mindarra, amivel Paks kapcsán máig adós a politika, „és amit Harangozó Tamás most sem hiányol” – közölte. Jávor Benedek azt írta, hiteles felmérések szerint a magyarok többsége nem támogatja a bővítést, hanem a megújuló energiaforrások jobb kihasználását és az energiahatékonyság növelését tartja kívánatosnak.

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gvarga10
2012. augusztus 10. 16:26
Éretlenek-még "zöldek" Ha annyira odáig vagytok az atomernergia miatt, két alternativát javaslok: 1.Biogáz: termeljetek babot,borsót, lencsét,fogyasszátok sok hagymával.Remek metán forrás. 2.temészetes világitó ezköz:faggyúmécses-kender- kóccal. Csak nehogy Cannabis indica legyen már..
hátakkor
2012. augusztus 10. 15:30
Ezer szerencse, hogy az LMP-nek semmi lehetősége beleszólnia fontos és bonyolult kérdésekbe.
Oldgóbé
2012. augusztus 10. 12:25
Óhhh,kis atomfizikussok! Hogy ezek mi mindenhez értenekek.
bdi
2012. augusztus 10. 12:20
A Paksi hosszabbítás jó döntés, a bővítés agyrém. Egy pár érve ellene: - Sérülékenyek vagyunk, hogy egy helyen állítjuk elő ilyen nagy hányadát az áramunkat, ezt tovább koncentrálnánk. - Generációváltás előtt vannak az atomerőművek, várni kéne - Pénzügyileg nem nagyon éri meg, a szolár sokkal olcsóbb lehet, és tovább csökken az ára - Ami szolárt egyszer installáltunk, azzal évtizedekre függetlenek vagyunk. Atomerőműnél is max 1-2 évet lehet felhalmozni. - Jelenleg a nukleáris üzemanyagok nagyon olcsók, szinte nem is kell számolni az árukkal a beruházáshoz képest, mert még a leszerelésekből visszamaradt fegyver hasadóanyagok lenyomják az árat. Ez a közeljövőben változni fog, jóval drágább lesz. - Egy atomerőművet csak a jelenlegi gazdasági struktúra keretein belül lehet fenntartani. Egy esetleges összeomlás esetén, hamar fenntarthatatlan lesz. A szolár elműködik sokáig kaotikusabb viszonyok között is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!