Elzárja a Gyurcsány-frakció útját az Országgyűlési törvény?

2012. március 14. 17:45

Nem teszi lehetővé a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció (DK) parlamenti frakcióvá alakulását az Országgyűlésről szóló új törvény – hangzott el a szerdai kormánypárti háttérbeszélgetésen. A törvényt még szerda este a Ház elé terjeszthetik.

2012. március 14. 17:45

Az Országgyűlésről szóló új törvény nem teszi majd lehetővé, hogy parlamenti frakciót alakítsanak a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök vezette Demokratikus Koalícióhoz (DK) tartozó, az MSZP-ből kivált, jelenleg független országgyűlési képviselők – hangzott el egy szerdai kormánypárti háttérbeszélgetésen.

A parlamentről szóló új jogszabály – amelyet a tervek szerint még szerda este a Ház elé terjeszt a kormányoldal – a frakcióalakításról várhatóan a következőket tartalmazza majd: képviselőcsoport alakítására a megelőző országgyűlési képviselőválasztáson országos pártlistát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz vagy annak jogutódjához tartozó képviselők jogosultak.

A DK tagjainak hat hónapos frakcióalakítási moratóriuma áprilisban járna le, de az új országgyűlési törvénynek a képviselőcsoportok létrehozására vonatkozó passzusa a tervek szerint még ezt megelőzően hatályba lép. Így Gyurcsány Ferenc és szintén képviselő párttársai – szándékukkal ellentétben – nem tudnak frakciót alakítani.

Közös országos lista állítása esetén a frakcióalakítás lehetősége a közös országos listát állító pártoknak mind együtt, mind önállóan lehetséges lesz, tekintettel arra, hogy ebben az esetben a közös listát állító pártnak nem öt-, hanem tízszázalékos parlamenti küszöböt kell elérnie. A független vagy függetlenné vált képviselő hat hónapot követően bármely képviselőcsoporthoz csatlakozhat – idéztek a háttérbeszélgetésen az új törvényjavaslat frakcióalakítást érintő szövegéből. Az ötszázalékos küszöböt elérő párt képviselői a bejutott politikusok számára való tekintet nélkül képviselőcsoportot alakíthatnak majd. Így a Fidesz számításai szerint már öt taggal frakciót lehet majd alakítani a 2014-től 199 tagú Országgyűlésben.

Összesen 359 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2012. március 16. 13:10
sík hülye naribolsik magas labdát adnak a böszmének megint egymást segítik, egykutya orcsány flektor
durrbele
2012. március 16. 08:57
Meg is kellene szüntetni hogy egy párt színeiben bejutó képviselő négy év alatt a létező összes pártba átülhessen majd a végén függetlennek kiáltsa ki magát.Aki kilép annak mandátumát visszavenni.Becsapja választóit!
Felebarát
2012. március 15. 23:52
mennyire lesz visszamenőleges, a kdnp megtarthatja még a képviselőit?
Jason Bourne
2012. március 15. 17:00
Tulajdonképpen én azt se értem, miért lehetnek még egyáltalán képviselők a dékások. Mind a tizen az mszp listájáról kerültek be, nem a dékáéról, dékára egyetlenegy ember se szavazott. Szóval nekem az bántja az igazságérzetemet, hogy bent lehet az Országgyűlésben egy olyan párt, amire egy lélek se szavazott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!