Itt vannak az adatok: ennyire elégedettek az egészségüggyel a magyarok
Az iskolai osztályozásnak megfelelően értékelhetik a betegek egyebek közt az ellátás minőségét, a dolgozók hozzáállását és a tisztaságot.
Csak ideiglenes megoldásnak tartják a kormány által hirdetett ösztöndíjprogramot, az elvárásokat pedig irreálisnak azok az Origo által megkérdezett rezidensek, akik nem pályáztak a támogatásra.
A kormány júliusban hirdette meg a szakorvos- és szakgyógyszerész-jelölteknek kiírt pályázatot, amely szerint öt évig havi százezer forintos ösztöndíjat kap az, aki vállalja, hogy tíz évig nem megy külföldre és nem fogad el hálapénzt. Ha megszegi a feltételeket, harminc napon belül, kamatokkal együtt kell visszafizetnie a támogatást. A 620 ösztöndíjas helyre hétfő délig 110-en jelentkeztek, végső adatokat egyelőre nem közölt az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal. A csekély érdeklődés miatt kiszélesítik a pályázók körét.
Az Origo által megkérdezett, nem pályázó rezidensek nem a havi százezer forintot keveslik, hanem azt kifogásolják, hogy nem nyújt hosszú távon megoldást a támogatás, hiszen öt év után ismét százezer forinttal kevesebb lesz a jövedelmük. Emellett bérfeszültséget okoz, mert papíron például több lenne a keresetük a támogatott öt év alatt, mint egy osztályvezetőnek. Továbbá úgy vélik, hogy túl sokat várnának el cserébe: le kell mondaniuk a hálapénzről, és tíz évre röghöz kötnék őket. Ha időközben kapnának egy visszautasíthatatlan ajánlatot, és külföldre távoznának, akkor pedig kamatostul kellene visszafizetniük az egész támogatást. Az egyik megkérdezett rezidens szerint érthető, hogy a kormány azt kéri, hogy az orvosok maradjanak itthon, de a jelenlegi magyaroroszági bérviszonyok között ő nem szerződne tíz évre előre. „Teremtsen a kormány olyan feltételeket, hogy egy kezdő orvos itthon akarjon maradni, és ne írja elő kötelezően” - vélekedett egy másik megkérdezett.
Ugyanezeket az ellenérveket mondta az ösztöndíjjal kapcsolatosan az Origónak Kovács Levente Koppány, a Magyar Rezidens Szövetség budapesti elnöke, aki szerint az csak átmeneti túlélésre elég, és nem biztosítja a hosszú távú megélhetést, miközben az ösztöndíjasok függő viszonyba kerülnek. Hozzátette, ha kibővítik a pályázók körét, akkor sem fogja elérni azokat, akik külföldre akarnak menni.