Itt a Magyar Munka Terv

2011. június 23. 19:09

Csütörtökön tette közzé a Nemzetgazdasági Minisztérium a Magyar Munka Tervet, amelyből kiderül, hogy a kormány szerint hogy lesz 2015-ig 400 ezer új munkahely, amelynek igen jelentős része egyébként közfoglalkoztatás keretében jön létre. A kabinet célja, hogy a magyar munkaerőpiac legyen a legrugalmasabb Európában. Ezért módosítják egybek mellett a Munka Törvénykönyvét és csökkentik a bürokráciát.

2011. június 23. 19:09

Csütörtökön tette közzé a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Magyar Munka Tervet, amely a 2020-ra megteremtendő egymillió új munkahelyhez vezető utat mutatja meg. A következő öt évre részletes foglalkoztatási prognózist és intézkedési terveket tartalmaz. Megtudhatjuk belőle, hogy a kormány szerint hogy lesz 2015-ig 400 ezer új munkahely. Az NGM szerint 2011-ben az új állások 60 százaléka a versenyszektorban teremtődik meg, de a 2012-től hatályos intézkedések (közmunka programok szélesebb indulása, munkanélküli ellátások 90 napra csökkentése) hatására a közfoglalkoztatásban, illetve a fehéredés által teremtett új munkahelyek aránya jelentősen nő. Viszont a gazdasági növekedés gyorsulása ellenére a versenyszféra hozzájárulása a foglalkoztatáshoz nem nő tovább az NGM előrejelzése szerint.

A Magyar Munka Terv szerint a kormány célja, hogy a magyar munkaerőpiac a legrugalmasabbak közé tartozzon Európában. Ezért új, differenciált Munka Törvénykönyvet hoznak létre, amely a kkv-k érdekeit helyezné előtérbe azzal, hogy a foglalkoztatotti létszám alapján differenciálná a törvényi előírásokat. Csökkennének például a kisvállalkozásokkal szembeni elvárások, kkv-k esetében pedig kevésbé akadályoznák a munkaviszony megszüntetését. Emellett csökkentenék a munkáltatók bürokratikus terheit.

Hárompilléres lesz a foglalkoztatási támogatás. Egyrészről célzott bér- és járuléktámogatás lesz a mikro-, kis és középvállalatoknak. A második pillér lenne a szociális gazdaság, ami a helyi lehetőségekre építve szervezi meg a munkanélküliek foglalkoztatását részben állami, részben saját forrásokból. Ez egy átmeneti foglalkoztatási forma, amelynek célja hosszabb távon, hogy átvezessen a nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatásba. A harmadik pillér a közfoglalkoztatás lenne. Ebben az esetben az állam maga szervez átmeneti foglalkoztatást azoknak, akiknek az első két pillér nem kínál munkalehetőséget.

Változhat az adórendszer

Mivel közfoglalkoztatásra nem vehető igénybe uniós támogatás, ezért azt a költségvetésből kell finanszírozni. A 2012-es költségvetés a Munkaerőpiaci Alaptól (amelyből eddig a képzési támogatásokat, álláskeresési járadékot, Támop program stb. finanszírozták) 120 milliárdot vonna el a közfoglalkoztatásra. A terv szerint új, Nemzeti Foglalkoztatási Alap jön létre, amely nem tartalmazhat a foglalkoztatáshoz szorosan nem köthető, szociális elemeket. A szakképzési, felnőttképzéséi támogatásoknál megvont forrásokat uniós forrásoknak kell majd ellentételezniük a terv szerint.

A Széll Kálmán Tervben szereplő megtakarítások érdekében további intézkedésekre is szükség lesz. Újból változhat az adó- és járulékrendszer. Az állam kiszervezett tevékenységeket vizsgálhat felül és szüntethet meg, vagy vehet át saját körben ellátásra. Felülvizsgálhatják a foglalkoztatás-statisztikai rendszert. Véglegesítésre kerülnek a közmunka programok. Nagyobb támogatást élvezne a rehabilitáció, ami a rokkantsági ellátások átalakításához és a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását támogató intézkedésekhez kapcsolódik. Összehangolhatják a közlekedési kedvezményeket, illetve a lakáscélú támogatási rendszert - áll az Index összefoglalójában.

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dönci4
2011. június 25. 19:33
Mindig sejtettem, hogy ebben az országban fölös mennyiségben vannak a hülyék. Lehet örömködni, hogy most már a cigányoknak (akik egyébként nem munkanélküliek, és szoc. segélyt kapnak) dolgozni kell, nem alhatnak délig. Barmok! Hol van leírva, hogy ez csak rájuk vonatkozik? Ebben a szép új világban bárkinek, bármikor szólhat a gazdája, hogy holnaptól nem kell bejönni, és ha három hónap alatt nem talál munkát, mehet gátat, stadiont építeni, utcát söpörni, esetleg kiadják valami vállalkozónak rabszolgának, havi néhány tízezer forintért (bruttó). Ha nem vállalja, fizetheti a vakbélműtétjét, mert TB-je sem lesz. Úgy mellesleg aki dolgozik 1,5 százalékot fizet, amiért joggal elvárhatja a "hosszantartó és nagyvonalú" (dicső vezérünk Orbán) munkanélküli segélyt. Na persze nem kellett volna ezt is lenyúlni. Gátat persze lehet lapáttal talicskával építeni, a turizmusra jótékony hatással lesz, a fél világ ide fog járni, hogy rajtunk röhögjön.
buckafej
2011. június 24. 11:58
Szerintem senki nem akar csak közmunkára alapozni. Mindenki tudja, hogy ez csak ideiglenes megoldás. De akik most a legokosabbak és a legjobban támadják a kormányt, tudnak jobbat? Persze a gazdaságot kellene felpörgetni. Kérdés: 1. A jelenlegi, vagy a szoci kormányok ösztönözték- e jobban a gazdaság felpörgését? 2. Nőtt- e a szoci-libsi kormányzat alatt a munkanélküliség? 3. A közmunkát használták- e a baloldali kormányok is? 4. Mi jobb segélyt fizetni, vagy munkabért? 5. Hány százezer munkahelyet teremtett az előző baloldali kormány? Szóval kicsit szerényebben kaffogj hebrencs, a barátaiddal együtt.
Diemond
2011. június 24. 11:28
A KSH 2010-es első negyedéves adatai szerint a 15-64 éves gazdaságilag inaktívak és a regisztrált munkanélküliek száma - tehát azoké, akik köréből kikerülnek a segélyezettek - közel 3 millió fő volt (a foglalkoztatottaké 3,7 millió fő), míg a roma népesség száma kb. 800 ezer fő, és ebből még ki kell vonnunk a nyugdíjas korúakat és a gyerekeket (ne feledjük: a roma népesség nagyon fiatal!). Ebből következően semmi garancia nincsen arra, hogy ez az intézkedés javarészt romákat fog érinteni - ha valaki ebben reménykedne.
jag3
2011. június 24. 11:20
Ahogy látom három megközelités keveredik - nem csoda, hogy akkora a képzavar... A T. Kommentelők szerint: 1) azért kell a kubikosmeló, hogy a cigányoknak rossz legyen 2) azért kell a kubikosmeló, hogy a cigányok rászokjanak a munkára 3) csúf dolog kiszúrni az önhibájukból munkájukat elvesztő rendes dolgos emberekkel 4) nagyon helyes a hasukatsüttetőket a lapát mögé állitani 5) nagyon kell a vizelvezetés, parlagfűirtás 6) város szélén kurta locsma... problémás lesz. A hatból öt azzal foglalkozik, hogy mi lenne a -helyenként nem hivatalos- célja a munkatáboroknak. A legegyszerűbb a városszéli problémák pontja: egész egyszerűen nem fog "négyezerember" kilómétereket gyalogolni azért, hogy bejussanak a vároközpontba és ott találjanak egy nem leterhelt kocsmát, ha le tudnak ülni és van egy "kis"kocsma (négyezeremberre) a közelben. A cigánykérdés: napi négy órában, segélyért, hosszas utazással és/vagy (helybenlakás esetén) nyolcórás láblógatással hasonszőrűek között nem lehet senkit sem rávenni arra, hogy értékelje a munkával elérhető szociális előrelépést. A munka hatékonysága maga megkérdőjelezhető, az esetleges utaztatás leginkább logisztikai rémálomhoz hasonlit, a helybenlakás a cigányság jószerivel egyetlen értékét, a családi életet kérdőjelezi meg úgy, hogy közben összekényszeriti, valamelyest rendre és együttműködésre készteti a cigányságot. Ez igy együtt később igen komoly rendészeti probléma lehet. Ami a "rendes emberek" szopatását illeti. Akik elveszitik a munkahelyüket azok között egyre többen lesznek a fizikai munkára alkalmatlan, vagy a fizikai munka miatt hamar alkalmatlanná váló idősek, elhizottak. Ezzel ugye visszajutottunk a kezdőponthoz, hiszen aki összeszed egy alapos izületi gyulladást a térdében, bokájában, vagy rendszeresen elájul a napon az alkalmatlan lesz közmunkára. Plussz az orvosi ellátás költsége. Gondolom ezzel tisztában van a rendeletalkotó is. Az egyetlen hatás ami "pozitivként" fogható fel az, hogy igen rossz alkupozicióba kerül az álláskereső (aki nem cigány, mert a cigányt úgysem veszik fel). Vagyis alacsonyabb bérért, több utazással is kénytelen lesz állást elfogadni. Ennek persze köze sincs a cigánysághoz. Viszont abban a pillanatban, hogy a rendszer beindul, vagy a cigánysággal kapcsolatos problémakör súlyosbitásán fog dolgozni, vagy mindenkinek feltűnik majd, hogy pont a cigányok nem dolgoznak a munkatáborokban. Kivánok sok szerencsét a programhoz. :o) Lükék :o)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!