Bízik a piac az adósságcsökkentésben

2011. február 04. 13:28

Többhavi mélypontra süllyedt a pénteki londoni kereskedésben a magyar adósságtörlesztési kockázat biztosítási ügyleteinek árazása, tükrözve a magyar strukturális reformcsomaggal kapcsolatos derűlátó piaci várakozást.

2011. február 04. 13:28

A CMA DataVision  szerint a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető, határidős piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) díja az aznapi londoni kereskedésben 291 bázispont körül mozgott. Egy hónapja, január első hetében még 400 bázisponthoz közeli magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon. A magyar CDS-ügyletek díjszabása legutóbb tavaly november 8-án járt 300 bázispont alatt. A CDS-tranzakciók árazásai azt jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak.

A magyar kormány e hónapra várt költségvetés-szerkezeti reformcsomagjának összetételére több nagy londoni befektetési és elemző ház szakértői dolgoztak ki általuk lehetségesnek tartott forgatókönyveket. A BNP Paribas bankcsoport modelljében a konszolidációs intézkedéscsomag 70 százalékát adnák a szerkezeti jellegű kiadáscsökkentések, a bevételnövelő intézkedések zöme pedig új, zöld adókból eredne. Egy ilyen csomaggal a BNP Paribas szakelemzői szerint az idén a hazai össztermék 3 százaléka alá, 2012-ben pedig 1,5 százaléknál is kevesebbre lehetne csökkenteni az államháztartási hiányt.

A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint a hosszú távú költségvetési kilátások szempontjából az lenne a legkedvezőbb, ha a magyar kormány az alkotmányban szabna felső korlátot a közadósság-rátára a hazai össztermék (GDP) 60 százalékán, mert ez rögzítené megfelelő erővel a költségvetési politikát. A cég szerint a magán-nyugdíjpénztári vagyon zömének állami kezelésbe vételéből eredő egyszeri adósságcsökkentés előnyei rövid életűnek bizonyulhatnak egy ilyen erőteljes költségvetés-politikai rögzítő tényező nélkül.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
felfújta a szél
2011. február 04. 19:27
Az IMF nagyjából megfelel a védelmi pénzt szedő bűnbandának, aki nem tejel azt bajok érik amíg be nem látja hogy szüksége van a védelemre. Hogy most seggbe lehetett rúgni és hazaküldeni őket az Amerika megroggyanását jelzi. Aztán majd meglátjuk a kínaiak milyen feltételeket támasztanak
drieno
2011. február 04. 17:44
minek a szociknak alkotmányozni, itt vannak a piaci elemzők, azok majd megmondják, mit kell beleírni az alkotmányba
lantose70
2011. február 04. 14:10
Az IMF viszont csöppet sincs elragadtatva, és a számok sem a kormányt igazolják. http://www.portfolio.hu/befektetesi_alapok/nyugdij/kiszamoltuk_elkepesztoen_nehez_a_kormany_dolga_nyugdijugyben.144946.html Az államadósság a nyugdíj-előtakarékosság államosításával 4 százalékkal csökkenhet Az államosított megtakarítások kb. felét feléljük két év alatt - a kormány számításai alapján két év alatt 780 milliárdot fizetünk ki az elvett pénzekből a jelenlegi nyugdíjasoknak - ez azonban nagyon optimista becslés, hiszen senkinek nincs fogalma, hogy a TB-hiány hogyan megy le a 2011-es 530 milliárdról 250 milliárdra, majd kerül egyensúlyba 2013-tól. Talán csökkenti a kormány a nyugdíjakat? Vagy járulékot emel? Más megoldás nincs. Ha kizavar a rendszerből egy rakás rokkantnyugdíjast, a kiadások akkor sem csökkennek (akkor ugyanis szociális ellátást kell nekik fizetni, hiszen munkahely nem lesz több - hacsak nem nézzük végig, hogy szépen éhenhalnak.) Arról nem is beszélve, hogy az államosítással az állam iszonyatos kötelezettségnövekedéssel számolhat: a visszalépők teljes nyugdíját az államnak kell állnia, miközben az elkövetkező évtizedekben drámaian fog romlani az aktívak/eltartottak aránya. Arról nem is beszélve, hogy túl a nyugdíj-előtakarékosság feléléséből származó egyszeri 4 százalékos államadósságcsökkentésen a kormány sem számol semmilyen adósságcsökkentéssel. A legoptimistább jóslatok szerint is 3 százalék lesz a hiány - tehát az állam eladósodása nem csökken, hanem nő. De a legröhejesebb az, hogy alkotmányba akarják foglalni a 60 százalékos adósságrátát. Csak emlékeztetőül: jelenleg 80 százalék körül van, a kormány legoptimistább becslései szerint 2014-re 75 százalékra megy le, az IMF viszont az egyszeri csökkenés után ismét növekedéssel számol. Szóval kb. olyan, mintha egy búvár arról beszélne, hogy mit kell majd tenni, ha 100 méterre merül, miközben a közeljövőben jó, ha 50 méterre lejut. Paraszt, pardon, poglárvakítás. El lehet ezzel szórakozni pár évig, de szerintem még a ciklus vége előtt feleszmélnek a zemberek.
mr.Marcang
2011. február 04. 14:01
"A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint a hosszú távú költségvetési kilátások szempontjából az lenne a legkedvezőbb, ha a magyar kormány az alkotmányban szabna felső korlátot a közadósság-rátára a hazai össztermék (GDP) 60 százalékán, mert ez rögzítené megfelelő erővel a költségvetési politikát. " Miért nem 59%, vagy miért nem 61%. Úgy pofáznak bele a magyar alkotmányba, ahogy Egyiptomban a demokráciába. Teljesen elszállt az agyuk. Inkább a fagyhalállal kéne foglalkozniuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!