Ezrek bukták el a lakásbiztosításukat éppen a tűzvész előtt
Küszöbön egy újabb ingatlanválság?
Míg a tűzoltóságtól vontak el forrásokat, transznemű hajléktalanok és más ideológiailag fontos projektek kaptak pénzeket, és ez csak a jéghegy csúcsa – összeszedtük az okokat.
Legkevesebb huszonöt halott, csaknem kétszázezer kitelepített ember, és több mint tízezer lerombolt vagy megrongálódott épület – ez eddig a Los Angeles-i tűzvész tragikus mérlege, és még nincs vége.
Sokaknak esélye sem volt menekülni a tűztől, a Santa Ana széliránya könyörtelenül terelte a lángokat az épületek közé, volt, ahol 160 kilométer per órás sebességgel – vagyis 45 métert haladt egyetlen másodperc alatt a tűz.
A világsajtót brutális felvételek járták be, a népharag pedig természetesen igen hamar megtalálni vélte a vétkeseket: a helyi és állami szintű vezetést, amely Kaliforniában és annak fővárosában hagyományosan baloldali; az utolsó heteit a hatalomban töltő Joe Biden elnököt és az ő csapatát; s a kapzsi biztosítókat, akik ezrével mondták fel között éppen a tűzvész előtt a lakásbiztosításokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Küszöbön egy újabb ingatlanválság?
Nem mellesleg ennek kapcsán egy – egyelőre azért kevés ténnyel alátámasztott – vélemény is hódít a közösségi médiában, miszerint az egész eltervezett volt, és egy dubajihoz hasonló okosvárost akarnak építeni a leégett negyed helyére befektetők.
Mindeközben egyre inkább ráirányult a figyelem arra, amit a leköszönő amerikai balos divathullámban – általuk komolyan, majd a jobboldal által ironikusan – woke-nak nevezett ideológia a gyakorlatban jelent.
Amit a rendvédelem, határvédelem vagy éppen drogpolitika kérdéskörében csak hosszabb távon érzékelhet az emberek zöme a woke térnyerése kapcsán – t.i. ha a közfeladatot ideológiának rendelik alá, abból előbb-utóbb baj lesz – az a Los Angeles-i tűzvész kapcsán eléggé egyértelműen és közvetlenül kiviláglott.
Hiszen nagyon is konkrét, emberéletekben és anyagiakban mérhető kár esett, miközben ugyancsak nagyon is konkrét, ideológiai okokból és érdekekből elrendelt intézkedések miatt nem tudták a megfelelő szervek ezeket a károkat mérsékelni.
Nem véletlen, hogy egyik ikonikus kép egy szivárványszínre festett tűzcsapról készült, s jellemzően azzal a szöveggel osztották meg közösségimédia-szerte: lehet, hogy nincs benne víz, de legalább ragyogóan fest!
Természetesen nem mindenről tehet egy-egy elborult ideológia, Los Angeles pedig elég gyakran szenved tűzvészektől, ha a száraz nyarakra száraz ősz következik, vagy ha nem gondozzák az aljnövényzetet. Az MCC Klímapolitikai Intézete össze is szedte ezeket az okokat – de itt is megemlítették a forrásmegvonásokat és például a gyújtogatásra utaló jeleket is. A vízhiány egyébként is régi rákfenéje ennek a területnek. Már két évvel ezelőtt csőszűkítőket szereltek be a legpazarlóbbnak tartott vízfogyasztók (sztárok városnegyedeiről beszélünk gigantikus medencékkel!) otthonaiba,
és régóta folyik a vita arról, hogyha a tiszta vízhez való hozzáférés alapvető emberi jog, akkor miért kell komplett városnegyedeknek palackozott vizet vásárolniuk?
Akárhogy is, az érintett városnegyedet ellátó három víztartály nagyon hamar kimerült.
A hibás az illetékesek szerint természetesen a személytelen „extrém magas igénybevétel” volt, nem az, hogy évtizedek óta hagyták lerohadni például a csövek jó részét.
Mindemellett úgy tűnt, a tűzoltóság sincs a helyzet magaslatán; a Los Angeles-i Tűzoltóságtól (Los Angeles Fire Departments, LAFD) forrásokat vontak el. Karen Bass, Los Angeles polgármestere
éppen a tűzvészt megelőzően vágta meg a költségvetésüket, a 2024-2025-ös pénzügyi évre szóló büdzsé tekintetében mintegy 17,5 millió dollárral.
Ezt is ajánljuk a témában
A természet újra rácáfolt a liberálisokra.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Bass intézkedéseit, noha egyébként szerepelt benne némi fizetésemelés, meg persze egy csomó ígéret is a tűzoltók számára
még az a Kristin Crowley tűzoltóparancsnok is kritizálta, akit Bassék azután neveztek ki a szervezet élére, ismételt újságírói kérdésekre miszerint Los Angeles városa cserbenhagyta-e őt és osztályát, végül azt mondta: igen.
Az pedig, hogy a vállalható túlórák számát 7 millió dollárnyival csökkentették, decemberi jelentése szerint
„erősen korlátozta az osztály kapacitását a nagyszabású vészhelyzetekre, köztük az erdőtüzekre való felkészülésben, az azokra való képzésben és az azokra való reagálásban”.
Nem beszélve a tűzoltók számának folyamatos csökkenéséről 2020 óta.
És ott van a szövetségi szint is: ugyanis, mint azt a The Federalist is megírta, a demokrata vezetés alatt a tűzoltóság a saját, úgymond „felesleges” készleteit adományozta Ukrajnának még 2022-ben, és most a tűzvész megfékezéséhez szükséges kapacitás nélkül maradt.
Ezt is ajánljuk a témában
A demokratáknak fontosabb volt a tűzoltóság költségvetésének csökkentése és a felszerelések Ukrajnába küldése, mint az amerikaiak megmentése.
Magyarán: a megszorítások az egyik oldalon és az életbe vágóan szükséges felszerelés „feleslegesnek” bélyegzése és az ideológiai szövetségesnek kiosztása rettentő mértékben súlyosbíthatták a Los Angeles-i helyzetet.
Noha kritizálta Bass-t, a tűzoltóparancsnok, Crowley egyébként az első nő és az LAFD büszkesége, mint első nyíltan LMBTQ+ személy, aki betölti a parancsnoki tisztséget.
Kinevezésére amúgy azt követően került sor, hogy a korábbi tűzoltóparancsnokot lemondásra kényszerítették, mivel nem tett eleget a Los Angeles-i tűzoltóságon belüli szexista és rasszista viselkedés megállítása érdekében, Crowley viszont megígérte, hogy a hatékony működés mellett
„teljes mértékben elkötelezzük magunkat a sokszínű, méltányos és befogadó kultúra előmozdítása mellett a tűzoltóságon belül”.
Így is történt. Bár a tűzoltóság büdzséjét szűkítették, a város pénzéből azért bőségesen jutott egy sor woke programra, mint azt a Fox News is feltárta, kezdve
És magán a tűzoltóságon belül is így volt mindez, nem csak Crowley személyében.
Mert a LAFD-nél a toborzásnál a kiválasztás feltételei közé felvették az úgynevezett DEI (diverzitás, méltányosság, inkluzivitás) nevű woke szempontokat éppen a katasztrófa előtt, és irányítottak forrásokat a tűzoltóság eredeti feladataival köszönőviszonyban sem lévő területekre még a LAFD-en belül is.
Nemrég például hatalmas felháborodást keltett az az egyébként 2019-es videó, amelyben a tűzoltóság egyik magas beosztású prominense, Kristine Larson helyettes parancsnok védelmébe veszi a női tűzoltók arányának növelését célzó programot például azokkal a kritikákkal szemben, miszerint egy női tűzoltó egyszerűen fizikai adottságai miatt nem fog tudni kimenteni például egy megtermett férfit egy lángoló házból.
Videóra vett, büszkén kinyilatkoztatott válaszában a parancsnokhelyettes közli: ha szembesítik azzal, hogy, „te nem bírod kimenteni a férjemet egy tűzből”, azt feleli, „akkor ő van rossz helyen, ha nekem kell kimenteni a tűzből”.
Larson egyébként a Méltányosság és Humán Erőforrás Irodát vezette a LAFD-nél,
Ezt is ajánljuk a témában
Szerinte sokszínűség fontosabb mint, hogy egy tűzoltó elbírjon egy férfit.
Ami szintén a progresszív szemlélet egyik gyakran felemlegetett kritikájának alapja, az például a világszínpadon való jótékonykodás szokása a helyi ügyek rovására. Ennek az egyik eklatáns példája volt, hogy a polgármester kedden még Afrikában tartózkodott a ghánai elnök beiktatási ceremóniáján.
Ezt is ajánljuk a témában
Karen Bass korábban azt ígérte, egyáltalán nem fogja elhagyni az országot.
Annak ellenére egyébként, hogy – mint a Los Angeles Times feltárta – , akkor lépett le az általa vezetett városból, amikor a meteorológiai szolgálat már jelezte, hogy több mint egy nappal előre figyelmezették, hogy a szakértők szerint 2011 óta a legsúlyosabb szélvihar csap le Los Angelesre, amely példa nélküli tűzviharrá alakulhat.. Amikor sikerült hazatérnie, teljes mértékben ignorálta az újságírók kérdéseit, kerülte a szemkontaktust.
***
Nyitókép: az „inkluzív” kaliforniai tűzcsap, amelyben az Instagramon végigsöprő üzenet szerint egy csepp víz nem volt.