Kíméletlen figyelmeztetés az európai gazdáktól: ekkora károkat okozna Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása

A politikusok nem hallgatnak rájuk.

Átmenetileg felfüggesztették Kolontáron az eltűntek utáni kutatást. Az Európai Unió aggódik amiatt, hogy a Magyarországon kiömlött mérgező vörös iszap más országokban is környezeti katasztrófát okozhat. Módosulhat a katasztrófavédelmi törvény: egy hatóságnak vagy egy kormányzati szervnek kell a védelmi irányítást összefogni.
Átmenetileg felfüggesztették Kolontáron az eltűntek utáni kutatást, az éjszakai esőzések miatt ugyanis járhatatlanná vált a terep, arra pedig már nincs esély, hogy túlélőt találhatnának - írja a Népszabadság.
Joe Hennon EU-szóvivő szerdán Brüsszelben közölte, hogy az unió kész segíteni, amennyiben a katasztrófa nagyobb méreteket öltene. Aggodalmának adott hangot egyúttal amiatt, hogy a katasztrófa helyszínétől nem túl messze húzódó Duna révén, amely Horvátországon, Szerbián, Románián, Bulgárián, Ukrajnán és Moldován halad keresztül, mielőtt elérné a Fekete-tengert, kiterjedt, súlyos környezeti kár keletkezhet. „Nem csak a magyarországi környezet miatt aggódunk, ez a szennyezés átlépheti a határokat is” - mondta a szóvivő.
A parlament fenntartható fejlődés bizottságának szerdai ülésén felszólaló Tállai András önkormányzati államtitkár azt mondta: nem jó az a rendszer, amelyik helyi védelmi bizottságokra, polgármesterekre bízza a katasztrófavédelem kérdését. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a bizottság előtt azt hangsúlyozta: itt az ideje egy olyan szervezet a felállításának, amely „vérprofikból áll”; szerinte a katasztrófa megtörténte után a védekezés megszervezése nem megyei és nem helyi önkormányzati feladat. „Oda kell, hogy menjen ilyenkor egy törzskar, mely átveszi az irányítást, a megyei emberek pedig asszisztálnak hozzá” - jelentette ki. Hoffmann Imre, az Országos Katasztrófavédelemi Főigazgatóság főigazgató-helyettese azt emelte ki, hogy módosításra szorul a katasztrófavédelmi törvény. A tervezetet már elkészítették, melyben az is szerepel: katasztrófa esetén egy hatóságnak vagy egy kormányzati szervnek kell az irányítást összefogni.
Frissítés: Teljesen biztonságos a magyarországi tartózkodás, a gátszakadás - a helyi lakosságon kívül - semmilyen módon nem veszélyezteti az embereket, a turistákat - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkársága szerdán.
A szakemberek a Marcal folyóban kezelni tudják a Kolontár melletti tározóból kiszabadult vörösiszap lúgos kémhatását, így a remények szerint a káros anyagok nem kerülnek a Dunába - közölte Pintér Sándor belügyminiszter a szerdai kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
Frissítés: Ötmillió forint értékű üzemanyaggal támogatja a Mol a Kolontáron bekövetkezett katasztrófa mentésében dolgozó szervezeteket. Segélyakciót kezdeményezett egy burgenlandi vállalkozó, akinek Devecseren is van gyára. Technikai segítséget ajánlott fel a katasztrófavédelmi munkálatokhoz, derül ki Borbély László romániai környezetvédelmi miniszter leveléből. Együttérzéséről és az Európai Parlament teljes támogatásáról biztosította Magyarországot az iszapömlés miatt Jerzy Buzek, a testület elnöke.
Frissítés: Fenékküszöböt építenek a Marcal folyón, hogy leülepítsék a felgyülemlett veszélyes iszapot és semlegesíteni tudják. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint az akció elődleges célja az, hogy a Marcalba jutott szennyezés a folyó medrében maradjon, utána pedig a szennyeződés eltávolítása és a víz PH-értékének csökkentése következik. A fenékküszöb ugyan felduzzasztja a Marcal vizét, az OKF azonban hangsúlyozta: a víz a mederben marad, parti elöntést nem okoz a duzzasztás.
Szerencsétlennek tartja a timföldgyár vezetőjének nyilatkozatát Ajka polgármestere arról, hogy a kiömlő iszap emberre nem veszélyes, és nem okoz maradandó károsodást. A szocialista Schwarz Béla szerint ennek ellentmond az a tény, hogy száznál jóval több ember van kórházban, sokan közülük maradandó bőr- és szemkárosodás miatt. A mindössze 30 millió forintos kártérítési felajánlást a cég részéről nem lehet komolynak tekinteni - vélekedett a polgármester. Schwartz hozzátette: a város húsz közmunkást és tíz konténeres autót biztosított Devecser és Kolontár részére.
Frissítés: A katasztrófa során megrongálódott sínek miatt Ajka és Devecser között buszok szállítják az utasokat - közölte a MÁV. A menetrend is változott, nőtt a vonatok menetideje. A vasúttársaság arra kéri az utazókat, hogy tájékozódjanak a változásokról az utazás megkezdése előtt.
Frissítés: A Veszprém Megyei Védelmi Bizottság elnöke, Lasztovitza Jenő egy kolontári lakossági fórumon elmondta: a kormány bepereli a katasztrófa felelőseit. Radioaktív veszély jelenleg ugyan nincs, viszont az ingatlanok tartósan leértékelődtek a környéken.A kolontári lakosok perközösséget indítottak kártalanításuk érdekében. A találkozón megjelent Deák József, a Magyar Alumínium Zrt. műszaki igazgatója is, aki részvétet nyilvánított a jelenlévők felé. A késve érkező műszaki igazgató kijelentette: a katasztrófának semmiféle előjelét nem tapasztalták.