Átmenetileg felfüggesztették Kolontáron az eltűntek utáni kutatást, az éjszakai esőzések miatt ugyanis járhatatlanná vált a terep, arra pedig már nincs esély, hogy túlélőt találhatnának - írja a Népszabadság.
Joe Hennon EU-szóvivő szerdán Brüsszelben közölte, hogy az unió kész segíteni, amennyiben a katasztrófa nagyobb méreteket öltene. Aggodalmának adott hangot egyúttal amiatt, hogy a katasztrófa helyszínétől nem túl messze húzódó Duna révén, amely Horvátországon, Szerbián, Románián, Bulgárián, Ukrajnán és Moldován halad keresztül, mielőtt elérné a Fekete-tengert, kiterjedt, súlyos környezeti kár keletkezhet. „Nem csak a magyarországi környezet miatt aggódunk, ez a szennyezés átlépheti a határokat is” - mondta a szóvivő.
A parlament fenntartható fejlődés bizottságának szerdai ülésén felszólaló Tállai András önkormányzati államtitkár azt mondta: nem jó az a rendszer, amelyik helyi védelmi bizottságokra, polgármesterekre bízza a katasztrófavédelem kérdését. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a bizottság előtt azt hangsúlyozta: itt az ideje egy olyan szervezet a felállításának, amely „vérprofikból áll”; szerinte a katasztrófa megtörténte után a védekezés megszervezése nem megyei és nem helyi önkormányzati feladat. „Oda kell, hogy menjen ilyenkor egy törzskar, mely átveszi az irányítást, a megyei emberek pedig asszisztálnak hozzá” - jelentette ki. Hoffmann Imre, az Országos Katasztrófavédelemi Főigazgatóság főigazgató-helyettese azt emelte ki, hogy módosításra szorul a katasztrófavédelmi törvény. A tervezetet már elkészítették, melyben az is szerepel: katasztrófa esetén egy hatóságnak vagy egy kormányzati szervnek kell az irányítást összefogni.
Frissítés: Teljesen biztonságos a magyarországi tartózkodás, a gátszakadás - a helyi lakosságon kívül - semmilyen módon nem veszélyezteti az embereket, a turistákat - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkársága szerdán.
A szakemberek a Marcal folyóban kezelni tudják a Kolontár melletti tározóból kiszabadult vörösiszap lúgos kémhatását, így a remények szerint a káros anyagok nem kerülnek a Dunába - közölte Pintér Sándor belügyminiszter a szerdai kormányszóvivői sajtótájékoztatón.