Esztergom magához költöztetné az Alkotmánybíróságot

2010. augusztus 20. 16:16

Mivel az Alkotmánybíróság székhelye Esztergom, a helyi önkormányzat azt kezdeményezi, ténylegesen is a Duna-parti városban ülésezzen a testület. Pénteken határozatot fogadtak el arról, hogy mint alkotmánybírósági székhely, szeretnék felvenni a megyei jogú városi címet.

2010. augusztus 20. 16:16

„Az esztergomi városvezetésnek régi törekvése, hogy ezen változtasson, hiszen ez nem csak az esztergomi embereknek, de a magyar jogállamiságnak is alapvető érdeke. Az Esztergom számára kedvező döntés részben rehabilitálhatná a várost, amely 1950 után elvesztette évezredes kiváltságos helyzetét. A megalázó várossorvasztás után Esztergom ismét elfoglalhatná a nemzettudatban azt a helyet, amit megérdemel” - indokolta Meggyes Tamás, Esztergom fideszes polgármestere az önkormányzat pénteki határozatát, miszerint ténylegesen Eszergomba költöztetnék a papíron esztergomi székhelyű Alkotmánybíróságot.

Meggyes úgy érvelt, hogy az Alkotmánybíróság elköltöztetése esetén a területi függetlenség elve csak erősíteni a testület függetlenségét, mert így elkülönülne a többi hatalmi ág székhelyétől. Az esztergomi közgyűlés ellenszavazat nélkül fogadta el a határozatot, ahogyan azt is, melyben kezdeményezik, hogy a település megkapja a megyei jogú város címet.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ombudsmanyus
2010. augusztus 21. 08:37
Az Alkotmánybíróság székhelyeként Esztergomot az 1989. évi XXXII. törvény 3. §-a jelölte ki. Tudtommal eddig egyetlen ülést sem tartottak ott, mivel az első Alkotmánybíróság (elnök: Sólyom László) tagjainak derogált leutazni vidékre, aztán ezt, mint "haladó hagyományt" a többi is folytatta. Bár már rég jártam a városban, úgy emlékszem, a város főterén létezik is az intézmény. Kíváncsi lennék, milyen tevékenység folyt ott az elmúlt 20 évben? A fenti törvény a mai napig hatályos, előírásainak érvényt kellene szerezni. Ugyan kinek másnak, ha nem az alkotmánybíróknak?
WLaci
2010. augusztus 20. 22:13
Jó ötlet, de ilyen intézményt csak jogi egyetemmel rendelkező városba érdemes telepíteni. Akkor van utánpótlás, a bírók taníthatnak a helyi egyetemen, szellemi műhely alakulhat ki... Szóval Alkotmánybíróság Szeged, Legfelsőbb Bíróság Debrecen, ombudsmanok Pécs.
Benbe
2010. augusztus 20. 17:33
A vasút teljes rekonstrukciója 2010. márciusában kezdődött volna. Tervek, pénz megvan, de Oszkó valamit ügyeskedett, és lefújatta...
bukovics
2010. augusztus 20. 16:28
Meggyes Tamás elképzelése a ténylegesen Esztergomban ülésező Alkotmánybíróságról szépen beleillik azokba a korábban hangoztatott fideszes tervekbe, miszerint vidékre költöztetnének fontosabb hivatalokat, ezzel is oldva az ország Budapest-központúságán. Ez szerintem nagyon szép elképzelés, de hogy komolyan lehessen venni, érdemes lenne megteremteni az ehhez szükséges infrastruktúrát is. Csak egy nagyon apró szelete ennek az infrastruktúrának: tegyük fel, hogy budapesti polgárként 2012-ben szeretnék elmenni az Alkotmánybíróságra Esztergomba vonattal - most az 53 kilométeres út a MÁV-Start menetrendje szerint legrövidebb idővel számolva is másfél óra lenne. (Ha csak ez számítana, meg lehetne dobni pár minisztériummal Győrt is: ennyi idő a Győr-Budapest távolság is Intercityvel.) Ezen például sürgősen javítani kéne, és az nem egyik napról a másikra fog megtörténni. Ha pedig a kormány még az őszi önkormányzati választásokig igent mond Meggyes tervére, az nem várt szimpátiapontokat hozhat a helyben nem éppen népszerű polgármesternek, aki így megerősödve veheti fel a küzdelmet az ellene szövetkező MSZP-Jobbik-LMP-etc. koalícióval.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!