Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
A választókat alapvetően kétféle motiváció hajtja, kétféle indíttatásból szavaznak: racionális vagy emocionális szempontok alapján.
„Bár nem volt előre megfontolt, de ember tervez, Isten végez: sorozat lett belőle. Az előző két részben az iskolázatlan, alsóbb társadalmi csoportok és a felsőbb, értelmiségi rétegek sajátos konvergenciájának, vagy még inkább kicserélődésének lassú, de egyértelműen látható folyamatát mutattam be, majd pedig az elmúlt években a felemelkedés hosszú, lassú, rögös útján az első lépéseket egyértelműen megtevő cigányság politikai döntéseinek hátterét igyekeztem körbejárni. Nagy tisztelettel invitálom a kedves olvasót ezek elolvasására is, hogy utána együtt töprenghessük azon, hogy miután ezek a társadalmi csoportok egyre jobban képesek egyszerre ösztönösen érezni a saját érdekeiket, és ennek megfelelő racionális döntést is hozni… akkor mi is a helyzet a zsidókkal?
Mert hogy az előző kettőhöz hasonlóan ők is hagyományosan inkább balra húznak; mind a politikai elemzésekben, mind a köztudatban stabil baloldali szavazóként jelennek meg. Persze, egyetlen réteg sem homogén; a mikroközösségek szintje fölött mindig lehetnek anomáliák, egyedi esetek, de általában markánsan megállapítható egy-egy jól körülhatárolható társadalmi csoport politikai irányultsága, választói attitűdjei.
A választókat alapvetően kétféle motiváció hajtja, kétféle indíttatásból szavaznak: racionális vagy emocionális szempontok alapján. Bár mindenki szereti az előbbi csoportba sorolni magát, mondván, hogy ő milyen okos és felvilágosult, valójában a legtöbben a második, vagyis érzelmi szempontok alapján hozzák politikai döntéseiket. Sőt, kissé paradox módon épp a művelt „értelmiség” szavaz a leginkább érzelmi alapon; a kevésbé szofisztikáltan, egyszerűbben gondolkodó „pórnép” sokkal jobban képes a saját, valós tapasztalatai, a józan esze alapján választani. (Ahogy azt az előző két cikkben is kifejtettem.) Mindenféle magasztos eszmék, mágikus jelszavak helyett az egyszerű ember azt nézi, hogy jó-e neki, jobb-e neki, mint korábban. Ellentétben a sok-sok művelt és tanult entellektüellel, akik rendre a rasszizmus, az idegengyűlölet, a kirekesztés, a szegregáció, a globális felmelegedés, az antiszemitizmus, stb. ellen szavaznak és borzasztó büszkék is magukra ezért.”