Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Írásában Varga Judit palástolni igyekszik a zöldpolitika-ellenességet, de a választókat nem téveszti meg a kormány retorikája.
„Január 27-i, Zöld filozófia keresztény-konzervatív szemmel című írásában Varga Judit magyar igazságügyminiszter igyekszik klímabajnokként feltüntetni egy jobbos kormányt, ami eddig tragikusan teljesített a klímavédelem terén. Ez a fajta konzervatív »zöldmosdatás« valódi fenyegetést jelent a sikeres klímaakcióra.
Hasonlóan más jobboldali populistákhoz, ideértve Donald Trump amerikai elnököt és Jair Bolsonaro brazil vezetőt, Orbán Viktor magyar miniszterelnök rutinszerűen helyezi a gazdasági szereplők érdekeit a klímaakció elé.
Orbán alatt Magyarországon a vállalati adóterhek nagyot csökkentek, a társadalom- és egészségbiztosítási rendszer leépült, a munkajogi törvényeket lazították, és bevezették Európa legmagasabb ÁFÁ-ját. Eközben a Magyarországra érkező uniós pénzek jelentős része Orbán belső körének zsebeibe talál utat, sőt, néha a családtagjaihoz.
Mindezek költsége a hatékony zöldpolitika, ahol Orbán katasztrofálisan teljesít. 2013 óta Magyarország széndioxid-kibocsátása növekszik, a megújuló energiaforrások részaránya pedig jelentősen csökkent. A kormány megszüntette a környezetvédelmi minisztériumot, betiltotta a szélenergiát, és különleges adót vetett ki a napelemekre. Vlagyimir Putyin orosz elnökkel együtt Orbán most új atomreaktorokat épít. Tavaly megvétózta az EU 2050-es karbonsemlegességi célkitűzését.
Írásában Varga Judit palástolni igyekszik a zöldpolitika-ellenességet. De a választókat nem téveszti meg a kormány retorikája. Októberben Budapest megválasztotta Közép-Európa első zöld főpolgármesterét, miközben az Orbán-féle Fidesz elveszített egy sor nagyvárost.
A szélesebb európai kontextus lényeges. Miközben az EU arra készül, hogy nagy összegeket fordítson a klímaakcióra, Varga igyekszik »zöldként« feltüntetni a kormányt, hogy azt a klímavédelemre szánt EU-támogatások egyik potenciális haszonélvezőjeként tartsák számon.
Ahelyett, hogy szélsőjobboldali kormányokban és azok zöldmosdató propagandájában bízik meg, az EU-nek közvetlenül azokhoz kellene csatornáznia a támogatásokat, akik a klímaváltozás elleni harc arcvonalában küzdenek: a városokhoz.”