A Térey János-ösztöndíjról beszélnék, pontosabban annak ürügyén. Miért tudná mindenki, hogy miről beszélek: röviden összefoglalom. A Térey-ösztöndíj egy irodalmi alkotói ösztöndíj, melyet a középgenerációhoz tartozó magyar írók kaphatnak meg. Vagyis a harmincötöt betöltött és hatvanötöt még nem betöltöttek. Összege bruttó havi 320 ezer, vagyis durván havi nettó 250 ezer forint. Minimum két évre adják, maximum öt évre hosszabbítható. Idén januárban ítélték oda először, és negyvenöten kapták meg. Azért ítélik oda annak, akinek odaítélik, hogy a jutalmazott szerző – aki letett már valamit az asztalra, vagyis bizonyította a tehetségét, rátermettségét – nyugodt körülmények közt alkothasson.
Hogy mi a baj vele?
Semmi. Idáig semmi. Hiszen mindig volt és lesz, aki – okkal, ok nélkül, joggal vagy felháborító módon – kimarad. Mindig volt és lesz olyan, aki megérdemelné és sosem kap, volt és lesz olyan, aki nem érdemelne semmit, mégis mindent megkap.
(Bogarászgassák kicsit a Kossuth-díjasok, Oscar-díjasok, Nobel-díjasok névsorát.) Ez szomorú és igazságtalan, de – úgy tűnik – változtatni rajta nem lehet.
Lépjünk is tovább.
A háborgók szerint az ösztöndíjat kormányhű erők gründolták és osztják az adófizetők pénzéből. Ez különben akkor is tény, ha nem leleplező éllel, hanem tárgyilagosan mondják. Az is tény, hogy nem az írók pályáztak, hanem egy sereg írói műhely és művészeti szövetség jelölt (ha akart), ha jól tudom, 337 írót. Számos műhely és szövetség élt a lehetőséggel, néhány nem. A döntőbizottságnak közel húsz tagja volt. Ezek a tények. Innen kezdve aztán mindenki azt lát, amit akar.
Majdnem azt írom: parázs vita kerekedett. Csakhogy ez nem volna igaz. Fanyalgásnak, áskálódásnak nevezem inkább.
Van, aki politikai kifizetőhelynek nevezi a Petőfi Irodalmi Múzeumot és az ösztöndíjat. Van, aki „19 milliós apanázsról” ír, épp csak le nem tagadva, hogy nem egy összegben, hanem öt év alatt kap(hat)ja a díjazott (mínusz adó). Nyakam rá, hogy ennél – ha a havi jövedelmét felszorozza – jóval többet keres öt év alatt egy szobafestő vagy parkettázó. Más épp csak ki nem mondja, hogy becsületes magyar írónak nyomorognia kell, mert nagy művek csakis úgy születhetnek. Megint másnak hánynia kell a Térey kapcsán egy interjúban emlegetett „hídember” kifejezéstől (vagyis attól, hogy valaki megkísérel olyanokat is megérteni, akikről tudja, hogy nem ugyanott állnak, ahol ő). Egy 34 éves jelölt nem a korára (vagyis a kizáró okra) hivatkozva, hanem ideológiai érvekkel utasítja vissza a neki megítélt ösztöndíjat. Akad, aki a Térey-ösztöndíj ürügyén a Baumgarten-emlékdíjba rúgna bele, míg többeknek az úgynevezett balliberális írótábor megosztásának, morális tartása meggyöngítésének, ideológiai szilárdsága kikezdésének alattomos szándéka sejlik fel a háttérben.