Ha rajtam múlik, akkor Magyarország számára az EU-n kívül nincs élet

2020. február 02. 14:51

Nem engedhetjük, hogy a szélsőséges jobboldali populizmus romba döntse a jövőnket.

2020. február 02. 14:51
Tóth Bertalan
Facebook

„»A britek kilépése és az, hogy ma mindenki életben van Nagy-Britanniában, azt mutatja, hogy az Európai Unión kívül is van élet« – mondják egyes szélsőséges jobboldali populisták. Lám, a britek megmutatták, nem haltak bele, hajrá, lehet menni utánuk – mondják.

Cinizmus ez a javából, színtiszta cinizmus. Persze, van élet, a kérdés, hogy milyen.

A magyar miniszterelnök nem először lebegteti, hogy teljes szövetségi rendszerünk, az Európai Unióval való szoros gazdasági és kulturális kapcsolataink, a nyugatos fejlődés útja feladható. Új, követendő mintaként ajánlja Putyin Oroszországát, Erdogan Törökországát, vagy más, illiberális önkényuralmi rezsim berendezkedését. Sőt, nemcsak ajánlja, hanem el is kezdte megvalósítani egyes elemeit: az igazságszolgáltatás elleni támadásokkal, az oktatási, egészségügyi és szociális rendszer leépítésével, a civil szervezetek jogainak és a különböző szabadságjogok csorbításával, valamint a rendszerszintűre emelt korrupcióval.

Köszönöm, nekem ez nem jön be, ezen változtatni akarok. Én nem ilyen jövőt szeretnék a gyermekeimnek.

Ha rajtam múlik, akkor Magyarország számára az Európai Unión kívül nincs élet.

Amikor az MSZP kormányzása idején – az emberek 83,76 %-ának támogatásával – csatlakoztunk az Európai Unióhoz, tagságunkkal értékközösséget is választottunk: többpárti demokráciát, jogállamiságot és értékteremtő piacgazdaságot, amely szociális biztonságot nyújtva teremt jólétet polgárai számára. Akkor azt vállaltuk: egy demokratikus, esélyteremtő közösség részeként Magyarország is előmozdítja a kontinens integrációját, fejlődését, hozzátesz értékeihez és nem elvesz azokból. Magyarország és a közösség többi tagállama számára az Európai Unió fejlődése garantálja a demokratikus berendezkedésen és jogállamiságon alapuló békét, a kölcsönös előnyöket nyújtó gazdasági fejlődést és a felemelkedésre lehetőségeket nyújtó, szolidaritáson alapuló társadalmi fejlődést. Azt gondolom, hogy Trianon 100 éves traumáját is az Európai Unión belüli valós nemzetegyesítéssel, a határok jelképessé tételével lehet meghaladni.

Nem állítom, hogy az Európai Unió tökéletes. Nap mint nap küzdenünk kell azért, hogy az Európai Unióban is jobban érvényesüljenek a munkavállalói jogok, megszűnjön Európában a szegénység, valamint a természet kizsákmányolása.

De nem engedhetjük, hogy a szélsőséges jobboldali populizmus a pillanatnyi elégedetlenséget kihasználva romba döntse a jövőnket. Ez a politika ugyanis semmit sem épít, de annál többet rombol: elveszi a reményt, elhazudja a jövőt, lerombolja a küzdőképességet, és hosszú távon beláthatatlan károkat okoz. S minél magasabb posztot foglalnak el szélsőséges populisták, annál nagyobb károkat okoznak felelőtlen kijelentéseik.

Ez az a politika, amely ellen minden erőnkkel küzdenünk kell itthon és a világban, ez az a politika, amelynek a leleplezésére képessé kell tennünk az embereket. Ehhez pedig az emberekbe kell beruházni: az ő tudásukba, képzésükbe, egészségükbe, szociális biztonságukba. Nem véletlen, hogy az orbáni szélsőjobboldali populista politika itthon éppen ezeket a területeket építi le, mert rövidtávú hatalmi érdekeit ez szolgálja.

Mi azon dolgozunk, hogy Magyarország az Európai Unión belül tudja megvalósítani a jóléti társadalmi modellekhez való visszatalálás XXI. századi útját.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 182 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Európai téridő
2020. február 04. 09:27
Csak, hát nem rajtad múlik, buta internáci balfax hülyelvtárs Bercike!
Emmanuel Goldstein
2020. február 03. 15:32
"A büszkeség legolcsóbb neme a nemzeti büszkeség. Mert ez az illetőben, a ki vele el van telve, egyéni tulajdonságoknak, melyekre büszke lehetne, hiányát árulja el, különben nem ragadná meg azt, a miben annyi millió emberrel osztozik. Kinek határozott személyi elsőbbsége van, inkább fogja lehető világosan fölismerni a maga nemzetének hibáit, mert azok folyton szeme előtt vannak. Minden szánalomra méltó fajankó ellenben, mert semmije nincs, a mire büszke lehetne, az utolsó eszközhöz nyúl, és büszke a nemzetre, a melyhez éppen tartozik: ezen üdül fel és hálával telten kész már most nemzete minden hibájáért és balgaságáért (öklével és sarkával) síkra szállani." (Arthur Schopenhauer)
Amerigo
2020. február 03. 14:32
A maszop eddigi legbutább elnöke, ami azért komoly teljesítmény! (vagy tény?)
Vakfolt
2020. február 03. 11:56
"a szélsőséges jobboldali populizmus" Az lesz az, amit ha lehántunk akkor a keresztény normális embereket találjuk, amitől rémüldözhetsz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!