Huszonöt éve hunyt el Antall József. Csak a tisztelet hangján beszélhetünk róla.
Antall egyik fő érdeme az volt, hogy a rendszerváltáskor távlatosan gondolkodva irányt mutatott és irányba helyezte az országot: az európai közösséghez, a nyugati szövetségesi rendszerekhez való visszacsatlakozás irányába. Az, hogy Magyarország útját akkor, 1990-ben az európai közösséghez való visszacsatlakozásban látta, máig érvényes és helyes gondolat. Az már más dolog, hogy mit jelent és milyen állapotban van most, három évtizeddel később ez az európai közösség és integráló szervezete, az EU.
Bátor cselekedet volt a Varsói Szerződés felbomlásában való aktív részvétele is.
Antall egyik fő öröksége, hogy felélesztette a közel fél évszázadig nem létező, elpusztított, legfeljebb négy fal között túlélő magyar jobboldali és konzervatív hagyományok politikai képviseletét, modernizálni próbálva az, és egyúttal összekötve a magyar jobboldalt a 20. század második felének nyugat-európai kereszténydemokráciájával.
Antall vezetésével és iránymutatásával született újjá a rendszerváltás utáni magyar jobboldal,
ezért nagy tisztelet jár neki.
*
Ugyanakkor az az igazság: Antall József a világpolitikában, Magyarország helyének és jövőbeli útjának megítélésében sokkal jobban látott, mint a hazai politikacsinálás módszereiben, a hatalompolitika gyakorlatában, a szakpolitizálás részleteiben, a korlátok és lehetőségek közötti pálya belátásában.
Sajnos nem feledkezhetünk el arról, hogy a legjobban az MDF példáján láthattuk, mennyire alkalmatlannak bizonyultak a politikacsinálásra azok a jó szándékú úriemberek, akik a klasszikus szabályok szerint eljárva tehetetlenek voltak azzal a kilencvenes évek elején szinte totális posztkommunista és liberális véleményterrorral szemben, amivel rögtön a kormányalakítás után szembesültek. Az Antall-kormány tagjai lélegzetvételnyi szünet nélkül kapták a gyomrosokat, és visszaütni sem tudtak, csak újabb és újabb felületeket adni.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Fidesz is csak a kétezres években jutott arra a meggyőződésre, hogy új módszerek kellenek, mert a politikai háborúban való sikerhez alkalmazkodni kell az addig túlhatalmú baloldal fortélyaihoz.