Nemcsak az iroda falai között elemeztük a helyzetet

2018. augusztus 05. 14:01

Végigjártuk a kibocsátó országokat. Én voltam golyóálló mellényben Irakban, Líbiában, Nigériában, és végigjártam a balkáni útvonalat. Interjú.

2018. augusztus 05. 14:01
Orbán Balázs
Orbán Balázs
HVG

„Honnan a konzervatív meggyőződése?

Polgári családban nőttem fel, amelyet finoman szólva sem érintett jól a kommunizmus. Anyai nagyanyám megjárta az Andrássy út 60.-at, és megtörtént vele A tanú című film jelenete, hogy még a vizsgálati szakaszban megtudta az ítéletét. Kamaszként persze kerestem az utamat, egyszerre olvastam a Magyar Nemzetet és a Népszabadságot. De hamar rátaláltam az emberi természetet nem megváltoztatni akaró, hanem elfogadó, nem elvont ideákat kergető, pragmatikus, nemzetben, családban és Istenben gondolkodó konzervativizmusra.

Ha már a lapoknál tartunk, nem sajnálja, hogy már egyiket sem olvashatja?

Van helyettük más.

Hogyan úszta meg, hogy nem lett a Fidesz tagja?

Egykori tanárom, Stumpf István ajánlott be a Századvéghez, ott az akkori vezetők, főleg Lánczi András és Szalay-Bobrovniczky Kristóf segítettek megismerni a valóság egy másik szeletét, a politika világát. Nagyon sok támogatást kaptam a fideszes „holdudvartól”, ami sokkal jobb, összetartóbb, segítőbb közösség, mint amire számítottam. Sosem merült fel, hogy a lojalitásomat párttagkönyvvel kellene bizonyítani. Nem kellett tehát megúszni.

Igaz, enélkül is felívelt a karriere: 2015-ben a Századvég és a Mathias Corvinus Collegium Migrációkutató Intézetének igazgatója lett, ezzel kapcsolatos tudományos teljesítmény nélkül.

Nagy tisztelője vagyok azoknak a professzoroknak, akik a migrációs kérdésekről szóló régi tankönyveket írták, részben engem is ők tanítottak. De a migránsválság csúcspontján azzal találkoztunk, hogy az egyetemi szférából jövő vélemények teljesen szembementek azzal, ahogy a magyar kormány látta a kérdést – s ami ennél is súlyosabb: a valósággal is.

Tehát az volt a feladat, hogy csináljon egy kutatóintézetet, amelyik a kormány szájíze szerint szól?

Olyan embereket kerestem, akik foglalkoztak migrációs ügyekkel, olvassák a legújabb szakirodalmat, és látják, hogy a mostani migráció volumenében, intenzitásában, összetételében egészen más, mint a korábbiak, ezért más megoldásokkal kell válaszolni rá.

Mit tudott ön 29 évesen jobban, mint akik a tankönyveket írták?

Például nemcsak az iroda falai között elemeztük a helyzetet, hanem végigjártuk a kibocsátó országokat. Én voltam golyóálló mellényben Irakban, Líbiában, Nigériában, és végigjártam a balkáni útvonalat – amit nem sok mindenki mondhat el ebből a körből.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karbantartó9
2018. augusztus 05. 21:12
+1
pollip
2018. augusztus 05. 19:30
Kulturáltan, udvariasan kezelte a provokatív hvg-s újságírót. Gratula.
duzur
2018. augusztus 05. 16:25
Biz`a, változtak a legmenöbb üzletágak Afrikában is. Volt ugye a kalóz-ipar, a kábítószer-csempészet, mára az ember-csempészet a leggyümölcsözöbb. És az ügyes szállítók akár milliószám is szivesen exportálják az afrikai bizakodókat Europába. Tragikus sorsú tömegek, akik élete nyugaton megoldhatatlan. És a kezdeti humánus kezelése e problémának, idövel egyre drámaibb fordulatot vesz. Kezdetben még át lehetett volna vágni ezt a Gordiuszi csomót, ma már a nyakak köré tekeredik. Mint már évekkel ezelött ide is beírtam, ebben a folyamatban, az összes szereplö áldozat, csak az ember-csempészek, nem. Jó lenne végre látni a fényt, az alagút végén.
duzur
2018. augusztus 05. 16:01
Most már legalább tudom, hogy nem elvont idea Isten, hanem egy pragmatikus tény. É még stabilabb pragma mint a nemzet és a család...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!