Demkó Attila, a Máglyatűz szerzőjének írása
Tűz, robbantás, felvonulások, magyarellenes sajtókampány. A 2014 óta eltelt négy év se a kárpátaljai magyarok, se a magyar-ukrán kapcsolatok számára nem sok jót hozott. A romló helyzetnek csak újabb jele a két minapi hír arról, hogy ukrán célkeresztbe került egy, a magyar megmaradást elősegítő alapítvány vagy éppen Kárpátalja fociválogatotja.
Mi áll a háttérben? Orosz provokációk? Az egyre erősebb ukrán nacionalizmus? Esetleg a magyar politika hibái?
Orosz-, lengyel- és magyarellenes hagyományok
Nos, még Magyarországon is sokan próbálják mentegetni a mai ukrán hatalmat, de egyértelmű: az alapproblémát a mind keményebb és a kijevi kormányzatban egyre inkább teret nyerő ukrán nacionalizmus jelenti. Ezt persze örömmel nézi Moszkva, mert konfliktushoz vezet. De nem Oroszország teremti meg a jelenséget, csak opportunista módon kihasznál valamit, ami létezik. A nyugat-ukrán nacionalizmus ugyan főleg orosz- és lengyelellenes, de van erős magyarellenes hagyománya is. Már jóval 2014, a Majdan eseményei előtt elindult egy magyarellenes kampány, nem egyszerűen a nyilatkozatok szintjén, hanem bőségesen mért atrocitásokban is.
Ha a történelmi alapokat nézzük, természetesen a magyar politikának is van szerepe, vannak elemek, melyekre a magyarellenesség építhető. A Magyar Királyság időszakáról mint „1100 évnyi vallási, társadalmi és nemzeti rabságban eltöltött időről” az ukránok is beszélnek, akárcsak a szlovákok, szerbek vagy a románok. De a 20. századig konkrétumok nem nagyon vannak, még konfliktust sem lehet találni. Az 1848/49-es román-magyar, szerb-magyar háborúhoz nincs hasonló, nincs „csernovai vérengzés” vagy Memorandum-per.
A magyarországi „ukránok” békében éltek a magyarokkal,
bár tény, az 1867 után a magyar nemzeti építkezés nem támogatta a ruszin/ukrán nemzeti építkezést. (Megjegyzés: a ruszin nemzet természetesen létezik, de Kárpátalján a ruszin tudat felszámolása jórészt megtörtént, ezért használom az „ukrán” kifejezést is.)
A bevonulás Kárpátaljára, mint eredendő magyar bűn
1938-39-ig tehát kevés olyan pont van, amit a magyarok vagy Magyarország szemére lehetne vetni. A túlnyomórészt magyarlakta területek 1938-as visszatérése, majd Kárpátalja többi, ukrán/ruszin többségű részének 1939-es katonai erővel történő visszavétele azonban erősen vitatott kérdés. És itt vannak jogos sérelmek. Ha a valóságot nézzük, akkor látni kell, szó sincs arról, hogy az 1939 márciusi magyar bevonulás olyan könnyes, ünneplő tömegek által lett volna körített, mint a felvidéki vagy nagyobbrészt az erdélyi és a délvidéki is. Az 1939. márciusi állapot szerint ugyanis az Ungváron és Munkácson túli Kárpátalja volt az egyetlen olyan visszavett terület, ahol egyértelműen abszolút többségben volt a kisebbségi népesség.