Szemen szedett transzparencia

2018. február 23. 18:38

A Transparency International mérésével valami őrült nagy baj lehet.

2018. február 23. 18:38
Szalma György
Mandiner

A Transparency International szerint Magyarország korrupció tekintetében az egyik legfertőzöttebb az Európai Unióban, azaz még Romániánál is rosszabbak vagyunk, és nálunk csak Bulgária korruptabb 

Évek óta olvasgatok éves jelentéseket, elemzéseket, arról, hogy melyik ország hitelképes, mennyire teremt stabil gazdasági környezetet, ki mennyire demokrata vagy mennyire sáros a korrupcióban. A Freedom House nagyjából 10 éve megjelent demokráciamérője keltette fel bennem a gyanút, hogy ezek a nagy intézetek nem minden befolyás nélkül közölnek jelentéseket, pontosabban a befolyásolás szánt szándékával jelennek meg azokat.

Akkor Ukrajnát a demokrácia állapotának vagy minőségének szempontjából előkelőbb helyre pozicionálták, mint Oroszországot. A helyi viszonyokat jól ismerve tudtam, hogy ez csak tévedés vagy hazugság lehet. Sem Oroszország, sem Ukrajna nem demokrácia, egyik kutya másik eb, a kedvezőbb helyezés mögött politikai szándékok húzódtak meg. Tehát szándékos félrevezetés.

Magyarországot is időnként elmarasztalják jól meghatározható ideológiai hátterű intézetek, a napokban éppen a Transparency International.
Azt azonban érdemes tudni a jelentésről, hogy civil szervezetek és gazdasági szereplők véleményének figyelembevételével készítették azt el. Tehát adva vagyon Transparency International, akinek függetlenségét joggal vonjuk kétségbe, a TI munkatársai tetszés szerint választanak ki civil szervezeteket és gazdasági szereplőket, hogy ugyan mondják már el, hogy mennyire korrupt az ország. A végeredmény nem lehet kétséges, nem bízzák a véletlenre. A jelentés értéke ezzel erőteljesen a nulla felé konvergál. Azt sem tartom teljesen kizártnak, hogy egyáltalán senkit nem kérdeztek meg, pusztán tollba mondták nekik, amit az országról, a kormányról mondani illik.

Nem arról szeretnék senkit meggyőzni, hogy a kormány körül csak ministránsok vannak, és senki nem lop egy fillért sem.

De egy dologban teljesen biztosak lehetünk. Ugyanilyen körülmények között, ugyanilyen korrupciós fertőzöttség mellett, ha balliberális kormányunk lenne, akkor ezek az intézetek, mindent rendben találnának, kifogástalan demokrácia lennénk. Ezek az intézmények a politikai nyomásgyakorlás eszközei, politikai megbízást teljesítenek, amikor időről időre megpróbálják földbe döngölni a kormányt egy jelentéssel. Egyszerűen arról van szó, hogy akiknek az érdekeit sérti a kormány tevékenysége, azok szája szerint jelent a Transparency International.

Emlékezetes, hogy nemrégiben kiderült, a Világbank tudatosan manipulálta a versenyképességi rangsorokat, hogy azzal nyomást gyakoroljon egyes kormányokra. Illetve a nagy tekintélyű Moody’s hitelminősítő céget elítélték a gazdasági válság kirobbanásában való felelőssége miatt. A cég akkor jó minősítést adott olyan jelzálog fedezetű értékpapíroknak, amelyekről egy adott pillanatban kiderült, hogy semmit nem érnek.

A hitelválság ezzel folytatódik. A bizonytalan adatokkal dolgozó szervezetek hiteltelenítik a kutatóintézetek munkáját. Ahogy a fősodratú média kivégezte az írott szó, a sajtó hitelét, úgy a tudományos intézetek hitelét teszik jégre ezek a függetlennek mondott, egyébként kétes megalapozottságú listákat közlő intézetek.

Azon pedig, hogy Románia tisztább ország Magyarországnál, csak nevetni tud az, akinek minimális rálátása van a román állapotokra.

Csak hogy világos legyen. Romániában a korrupció elleni ügyészség a vizsgálatokat részben arra használja fel, hogy leszámoljon magyar politikusokkal, hogy székelyföldi politikusokat tegyenek tönkre. Hogyan lehetne hinni a Transparency International jelentésének, ha szerintük ebben a bezzegdemokráciában sokkal jobb a helyzet, ahol az ügyészség levadássza a nemzet ellenségeit?

Ha ezt a wannabe-államot jobb megítéléssel illet a Transparency, akkor a méréssel valami őrült nagy baj lehet. 

Nem véletlen, hogy sok évre visszamenőleg nemzetközi vita zajlik a Transparency metódusának helyességéről, pontosságáról. Mindent a maga helyén kell kezelni. Ennek az egyszeri szervezetnek az egyszeri, világszerte vitatott indexét is.

Összesen 103 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2018. február 24. 14:23
OberEnnsinnen 2018. február 24. 13:42 1 @Apáczai "Agyalj ki egy rágalmat, terjesszed úgy, mintha megtörtént volna, majd gyalázkodj a rágalmazottal szemben. Bolsevi-liberálnáci trükk." Ugyanez megy itthon is, Orbánnal szemben. Magyarországon hatalmas a korrupció! És ezt ma már 100-ból 80 ember simán beveszi, bólogat rá. Csak éppen Orbánhoz köthető - korrupcióról, EFFEKTÍVE, amit a szó valódi jelentése takar, SENKI NEM TUD. Ezek után nézzük a Sorosista globál-bazár tényirodalmát a magyar korrupcióról: "A jelentés főbb megállapításai a következők: Magyarország a második legkorruptabb ország az Európai Unióban, a közbeszerzések elosztásával kapcsolatos részrehajlás döntő módon járul hozzá ahhoz, hogy a kormányközeli oligarchák az elmúlt időszakban mesés módon gazdagodnak, levonható az a következtetés, hogy Magyarországon felülről vezérelt, rendszerszintű, több esetben törvényesített korrupció tapasztalható, és a TI Magyarország szerint a közpénzek átláthatatlanul kerülnek a sportszervezetekhez." Azaz: EGYETLEN KORRUPCIÓS ESET NINCS - AMI A BIZONYÍTÉK: KORRUPCIÓ VAN, méghozzá Európában a második.
Kölpény
2018. február 24. 12:53
Unalmas közhely, de sajnos tény is, hogy a jelentés mögött ott van Soros. Az viszont szomorú, hogy pusztán a román korrupció megítélését tudjuk joggal kifogásolni. Ha a realitást tükrözné a lista akkor máris jobb helyzetben lennénk, mivel két ország is korruptabb mint Magyarország. Az nagy eredmény lenne. Bravó!
puszika
2018. február 24. 11:19
Néztem TI kutatási igazgatójával készült riportot. A szó akörül forgott,hogy az országot utolsó előtti helyre sorolták a korrupciót illetően. A mérés hogyanjának kérdésére így válaszolt.Nem,ők nem a látható korrupciós ügyeket mérték hanem a láthatatlant. Példának a hálapénzt hozta fel. Ebből vontak le következtetéseket. Amúgy elég korlátolt ifjú benyomását keltette. Aki nézte a műsort az végigröhögte!!
Berecskereki
2018. február 24. 07:48
A Transparency International a korrupciós-listán hányadik helyet foglalja el? Ha 100 személyt, szervezetet megkérdezünk és 80 azt mondja a TI egy korrupciós szervezet, akkor ez objektíven igaz? Vajon honnan tudja valaki, hogy ki vesz részt korrupcióban, ki korrumpál és kit? Hallomásból tudja, vagy netán a nyilatkozó is részt-vesz korrupcióban? Szerintem az egész TI elemzés egy nagy humbug, értéktelen. Bár igaz; célirányos.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!