Ha a segélyek nem túl gyakran használnak az országoknak nemzeti szinten, vajon mi történik helyi szinten? Biztosan hasznosnak kell lenniük?
Amikor Mary Wakefield az ENSZ „szex az ételért” botrányáról írt, megemlítette, a 2006-os jelentést, amit a Save the Children készített a Libériai segélyek hatásairól. A jelentés felbecsülhetetlen, mert a segélyek aktuális címzettjeit szólaltatja meg, mert leginkább csak a jótékonysági szervezetek hangját halljuk.
A támogatások üdvözlendő szétosztása kéz a kézben járt a bántalmazott gyerekek számának emelkedésével „férfi iparban”, ahogy ezt a szülők panaszolták. Az áldozatok (nagyrészt) lányok, 8 és 18 év közöttiek voltak. A városban és a közeli menekülttáborban a helyzet odáig süllyedt, hogy ha egy lány mellei már alkalmasak voltak, akkor csatlakozott a férfi iparhoz. A prostitúció korábban nem volt gyakori, és természetesen nem a gyerekek között. A serdülőkori terhességek száma ezt követően jelentősen megugrott.
A fókuszcsoportokban és az interjúkban részt vett egyén, kivétel nélkül említést tett az NGO munkásokról. Egy lány azt mondta, hogy „Több mint 20 alkalommal kértek arra, hogy pénzért velük tartsak . Mindegyikük NGO alkalmazott volt.” A jelentés még tovább megy: „Világos, hogy a humanitárius dolgozók és kislányok közötti szex nyíltan folytatódik.” A közösségek nem merték jelenteni a történteket az NGO vezetésének, mert féltek attól, hogy talán megvonják a segítséget.
A Save the Children egy veszélyes trendre hívta fel a figyelmet: A közösségek egyre inkább elfogadják a tényt, hogy a szolgáltatások cserébe ajánlott szex csak a túlélés egyik formája. A felnőttek pont úgy vesztették el az önrendelkezésüket, ahogy az afrikai kormányok a segélyfüggőségük miatt. Tehetetlenné váltak az idegen adományozó kezében, úgy mint a politikusaik.
Ezen a héten a Radio 4 Today műsorában Madeleine Rees, emberi jogokkal foglalkozó ügyvéd kijelentette, hogy: „A támogatások többsége jót tesz.” És hozzátette, hogy „Mégis kinek ártunk azzal, ha a segélyeket megvonjuk?” Persze, mint az engedelmes gyerek, azt mondhatnánk, hogy „A szegényeknek.” De ahogy egyre több és több történet kering a pazarlásokról és a visszaélésekről úgy gondolom, hogy a segély többet árt, mint használ.
Szemlézte: Filemon Norbert