Birodalmak szorításában

2017. december 05. 08:51

A kínai miniszterelnök budapesti látogatása és ennek nyomán a politikai diskurzus drámai örvényei jól jelzik, hogy a régió újra történelmi elágazási ponthoz érkezett.

2017. december 05. 08:51
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A kínai miniszterelnök budapesti látogatása és ennek nyomán a politikai diskurzus drámai örvényei jól jelzik, hogy a régió, mint az elmúlt évszázadok során annyiszor, újra történelmi elágazási ponthoz érkezett. Az ebből eredő hatalmas dimenziójú és igen komplex kihívásra adott válasz tétje azonban feltehetőleg minden eddiginél nagyobb. Mit is kellene végiggondolnunk annak érdekében, hogy egyáltalán számba vegyük e kihívás lényegét?

Mielőtt ennek részletezésébe belefognék, mindjárt az elején rögzíteni kell, hogy a jövőstratégia megfogalmazása nem semleges beszédtérben formálódik. Éppen ellenkezőleg, olyan körülmények között, ahol állandóan számolni kell azokkal a hatásokkal, amelyek abból a globális szellemi polgárháborúból adódnak, amelynek örvényeit éppen a térségben meghatározó befolyású birodalmak keltik. A térség az elmúlt ezer év során mindig is nagy nyugati és keleti birodalmaktól való komplex függés erőterében volt kénytelen formálni saját sorsát. Mindez még bonyolultabbá vált attól, hogy a nyugatias modernizáció globális világrendszerré alakulásával a keleti és a nyugati orientáció közötti egyensúlyozás egyúttal létszerveződési modellek közötti választássá is vált.

További komplikációt jelentett, hogy a Nyugat mint világbirodalom nem egységes entitásként jelent meg, hanem ötszáz év alatt évszázadonként egy-egy nyugati nemzetállam »látta el« a világbirodalom szerepét, ami egyet jelentett azzal, hogy a portugálok, spanyolok, hollandok, franciák és angolok egymás közötti konfliktusait is be kellett kalkulálni a térség országainak birodalmak között egyensúlyozó döntéseibe. Arról már nem is beszélve, hogy a meghatározó kontinentális nemzetállam, Németország, akárcsak egyetlen évszázadra szóló világbirodalmi státusát sikeresen akadályozta meg az egész folyamat mögött meghúzódó globális főkonstruktőr-destruktőr.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
terra
2017. december 06. 07:57
A lényeg a cikk végén van: "A térséget eredendő ütközőzóna státusa minden eddiginél kiszolgáltatottabbá teszi, és ebből a „satuból” csak valamilyen szellemi értelemben egészen eredeti narratívával, e narratívára épülő közös társadalomszerveződési modell megalkotásával és eredményes beüzemelésével menekülhet." Ez az, amin Orbán dolgozik. A valamikori Monarchia népeinek együttélési alapjain (hasonló kultúra, közös politikai és gazdasági érdekek) egy új geopolitikailag is fajsúlyos államszövetség kialakítása a Monarchián kívüli egyes népek bevonásával a Balti-tengertől az Adriáig terjedő térségben, kínai védőernyő alatt.
jklm
2017. december 05. 14:52
csak a lényeg maradt le, kedves Mandiner
istvánkeve
2017. december 05. 12:21
Minden nemzetnek alapvetö iránymutatója a "geopolitika". Ugye ezt már több mint ezer éve egyszer ignoráltuk, de ne akarjuk ezt mégegyszer végigcsinálnunk!
atila68
2017. december 05. 11:34
Fránya "útelágazódás" az!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!