Lehet még programja az ellenzéknek?

2017. szeptember 28. 09:55

Van-e még értelme programokat várni a politikától?

2017. szeptember 28. 09:55
Csizmadia Ervin
Mandiner

Ha valaki – mint például az, akinek ez a szakmája – figyeli: van-e még értelme programokat várni a politikától? Persze erre a kérdésre könnyen rávághatná bármely párt képviselője, hogy na ne beszéljünk ilyeneket, nézzük csak meg a párt honlapját, ott programok özönét találjuk.

Igen, igen.

De nem az a kérdés mi van a honlapokon, hanem az, hogy – uralkodik-e a politikában a programok szelleme. Át van-e itatva a magyar politikai közélet a programok utáni olthatatlan vággyal?

Azt ugye régóta tudjuk, hogy a kormánypárt – progam gyanánt – folytatja. Bizonyára ez a program átlelkesíti a kormánypárti közönséget, s ha egy közönség lelkes, miért is volna szüksége az egyszavas szlogennél bővebb kifejtésre.

Ámde mi a helyzet az ellenzékkel. Nos – bármily furcsa -: ő is totálisan a kormánypárt receptje szerint működik, azaz: folytatja. Csak hát itt a folytatás mást jelent, mint a kormányzati térfélen. Az ellenzék ugyanis nem egy és oszthatatlan, mint a kormánypárt, hanem ezerféle. Itt a folytatás egyet jelent: a szervezeti politika folytatását.

Én például hiába mennék rá bármelyik ellenzéki párt honlapjára, az egész ellenzéknek irányt mutató programot bizonnyal sehol nem találnék.

A mindenkire érvényes programalkotáshoz ugyanis kell valami, nevezzük ezt tekintélynek. A tekintély a politikában fontos, már ha elismerjük egyáltalán, hogy létezik még politika. A tekintély ugyanis ahhoz kell, hogy egy pártnak vagy egy politikusnak elhiggyük: ő képes arra, hogy egy ilyen programot megalkosson.

Az ellenzék azonban most tekintély-előtti (s ez által: program előtti) állapotban van. Külön-külön mindegyik párt akar valamit, s készséggel tanulmányozom is a honlapjaikat. De mi következik abból, hogy mindegyik pártnak, önmagában van valamiféle szakpolitikai programja?

Egy mindenképpen. Hogy még nem ismerték fel ennek az ellenzékiségnek a lényegét, sőt rákfenéjét. Az ellenzéki szerep ugyanis a kormányzathoz való viszonyban nyeri el a kontextusát. Ha az ellenzék például azt állítja egy kormányról, hogy fasiszta, náci, önkényuralmi és így tovább, ebben közvetve az foglaltatik, hogy nincs dolga vele, lényegében meg kell dönteni. A megdöntéshez viszont nem szükséges sem tekintély, sem program.

Értsük jól a helyzetet. Az ellenzék nem véletlen vesztegel ott, ahol. Abból, hogy a kormányzatról való helyzet-meghatározása nem megfelelő, logikusan következik, hogy kristályosodása pontja nem a program, hanem a szervezeti belső harc.

Ahogy a futballban mondják: annyit játsszunk, amennyit az ellenfél megenged. A politikában ugyanez: annyit érünk, amennyire értjük az ellenfeleinket.

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Én vagyok én, a kocsma tetején!
2017. október 06. 12:32
Sz@r lehet tudni hogy már csal félévetek van hátra. :D :D
zolizolizoltan
2017. szeptember 30. 09:47
A liberálisoknak több évszázados stratégiájuk van, ez a stratégia bár variábilis, de él létezik. Egy bibi van, a magyar embereknek elege lett az SZDSZ liberális vízióiból. Különösen az igazi nagy baloldali tömegek viszolyognak már a neoliberális vonalvezetéstől. Mit tehetnek ezért a magyar liberálisok? Nem tehetnek mást, titkolják az igazi céljaikat. Ezért tűnik úgy, mintha csak a hatalomért való küzdelemmel foglalkoznának. De ha átvennék a gazdaság irányítását, akkor fednék fel magukat. Nem lenne jó, ha visszajönne az SZDSZ világa, ebben bizonyos vagyok.
Pandaka pygmaea
2017. szeptember 29. 06:30
Persze hogy lehet. Eddig is volt: "Orbánnak mennie kell." Ez mind a programjuk. A többi néma csend. ...
Akitlosz
2017. szeptember 28. 21:22
"Hat-nyolc-tíz részre szakadt ellenzéknek ugyanis – mondjuk ki – nem lehet programot adni." Ha 6-10 párt képes lenne mindegyiküknek megfelelő programot írni, akkor mégis miért lennének 6-10 pártban? De különben sem ideológiai okokból vannak külön, hanem személyi okokból. Nem bírják egymást sem elviselni egy pártban. Több politikus inkább pártelnök azaz első akar lenni egy 10 fős pártban semmint az ezredik ember egy 2000 fős pártban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!