Onnantól kezdve viszont, hogy a harmadik világ a Nyugat által levetett, öreg, rozsdás autóbuszokon ül,
a kényszerpálya adott: a fejlődés iránya a szép új autóbusz.
Miért? Mert onnantól ami van, az az idealizált nyugati buszközlekedés gyenge szimulációja, csúnya szóval: paródiája. Gyenge másolata, epigonja, tákolt utánzata. Nem úgy elmaradott, ahogy a ló elmaradott az autóhoz képest, hogy valami karakteresen más; hanem valami hasonló, csak objektíven rosszabb. A lovaglás-féle elmaradottság védhető, mert vannak előnyei, környezetbarátság, szaporodás, vagy az ittas vezetés problémakörének megoldása. A lovon járó elmaradott ember mondhatja azt, hogy én direkt így akartam, hogy az én világom nem rosszabb, csak más, nem alacsonyabbrendű, csak eltérő. A rohadó öreg autóbusz egyszerűen védhetetlen: semmilyen szempontból nem jobb, mint a szép és új autóbusz. Objektíven rosszabb, aki rajta ül, annak számára szinte elkerülhetetlen valamiféle kisebbrendűség csüggesztő érzése.
Ül tehát Publius Hungaricus a csühögő öreg volánbuszon (jó, az pont magyar gyártmány, de ettől még a modern nyugati autóbusz szimulációjának hat), és csak egy pályát lát maga előtt: szép új autóbusz kell. Van egy adott, kijelölt pálya, az a kérdés, hogy mennyire haladunk ezen előre. Nem lát alternatívát, mert innen már nem látszik a gyors ló lehetősége, vagy bármi egyébé – mondhatni, ez a hajó már elment.
*
A probléma ott van, hogy maga a Nyugat is Nyugat-szimuláció.
Ne higgye senki, hogy ott mindig minden busz új, tiszta, jó állapotú, pontosan jár, működik a légkondi, és nincs a gyári engedélyezett értékhez képest túltömve emberekkel. Szimuláció abban az értelemben, hogy sem saját ideáljainak, de még ezeknek a leírt szabályoknak (gyári értékek) sem mindig képes megfelelni. A Nyugat két metropoliszáról, Londonról vagy New Yorkról talán elmondható, hogy önmagához képest akar fejlődni. Érdekes módon Bécsnek már van szorongó kisebbrendűségi érzése Londonhoz és New Yorkhoz képest, hiába veri őket toronymagasan életminőségben, mert ők relevánsak, azaz: hatalmuk van, befolyásuk a világ sorára, míg Bécs inkább csak egy szép, de enyhén provinciális üdülő. London és New York pedig azért szorong, mert nem képes a saját ideáljainak megfelelni, nekik önmagukhoz kell felnőniük, de az sem egyszerű.
A Nyugat-valóság tehát, amit mi magyarok szimulálni próbálunk, ott sem a hétköznapok állandó realitása, hanem egy nehezen elérhető ideál.