Támadásba lendültek a németek: mindent elkövetnek, hogy megakadályozzák Trump és Orbán szövetségét
A német CDU EP-képviselője szerint meg kell akadályozni, hogy Trump szemében a magyar miniszterelnök legyen „Mr. Európa”.
A hagyományos jobboldali értékek tehát adottak. De mennyire élnek még ezek az elvek, mennyire rugaszkodott el a konzervativizmus önnön hagyományaitól?
„Mit is jelent a tradicionális konzervativizmus? Sokak számára a liberalizmus ellentétét, ám Dreher szerint ennél sokkal többről van szó. A konzervativizmus menedéket nyújt a modern individualizmus magányossága ellen, visszamutat az emberi természet eredeti, természetes közege felé és a személy attitűdje helyett az antik értékeket helyezi előtérbe – hivatkozik a szerző James Matthew Wilson The Vision of the Soul: Truth, Beauty, and Goodness in the Western Tradition című könyvére.
A hagyományos jobboldali értékek tehát adottak. De mennyire élnek még ezek az elvek, mennyire rugaszkodott el a konzervativizmus önnön hagyományaitól?
Amerika jövője Dreher szerint – aki John Lukacsot, az elismert jobboldali, magyar származású történészt idézi – alapvetően a jobboldalon dőlhet el, egy »küzdelemben azon jobboldaliak között, akik alapvető hittétele a baloldal megvetése; azok között, akik jobban gyűlölik a liberálisokat, mint amennyire szeretik a szabadságot; illetve azok között, akik jobban szeretik a szabadságot, mint amennyire tartanak a liberálisoktól«.
Dreher szerint ez egy rendkívül káros folyamat, melyben a konzervatív eszme a liberalizmus ellentétévé válik. Ez is mutatja, mennyire eltávolodtunk eredeti értékeinktől és milyen mértékű zűrzavar uralkodott el a társadalomban, melynek Donald Trump is lehet a jele, mint a dekadenciát és az elit eltávolodását szimbolizáló személyiség – véli a szerző.
Azonban Trump, mint jelenség nem a semmiből tűnt fel. Rod Dreher ismét John Lukacsra hivatkozik, aki szerint nem megvetendő a populizmus minden formája, hiszen a tömegpolitizálás és a tömegmozgalmak hozták el a demokráciát Közép- és Kelet-Európába. Gondoljunk csak az 1956-os magyar forradalomra, mely után és melynek köszönhetően már nem sikerült száz százalékig visszaállítani az elnyomást, így a magyar rendszerváltás vérontás nélkül mehetett végbe.
Ezzel szemben nehéz bármilyen pozitívumot találni az amerikai stílusú populizmusban. A jobboldali populizmus Amerikában már egészen másról szól: nem jelent többé védelmet a tömegpolitizálás veszélyeivel szemben és egy igencsak olcsó politikai fegyverre, a nacionalizmusra épít.”