Bencsik Gábor írása
Attól, hogy valakinek nincsenek jó érvei a véleménye alátámasztására, még lehet igaza. Attól, hogy szinte az egész jobboldal csak hebeg-habog arra a kérdésre, hogy miért is ne szavazhatna a nép az olimpiáról, még igaz lehet, hogy most nagyon nem kellene szavazni. Ugyanis vannak érvek.
Először: a jelenlegi aláírásgyűjtést a Momentum Mozgalom egyáltalán nem azért szervezte, hogy kivívja a nép szavazáson történő megkérdezésének lehetőségét. Hanem hogy bekerüljön a hírekbe. Ezt a MoMo vezetői nem hogy nem tagadják, hanem kifejezetten vállalják, számtalanszor el is mondták már.
Nem éppen rokonszenves dolog egy – sokak szerint – nemzeti ügy elgáncsolását használni arra, hogy egy szervezet a politika színpadára lépjen, de kétségkívül legitim. Ilyet mások is csinálnak. Noch dazu: a MoMo azt mondja, NOlimpia, NE legyen olimpia Budapesten. Ezt is lehet, ez is legitim. Csak éppen nem kérdés, hanem állítás.
Másodszor: az íveket aláírók kilencven százaléka nem azért ír alá, hogy Budapest lakosságának megszerezze a véleménynyilvánítás lehetőségét, hanem a jelenlegi kormány elleni politikai cselekvésként. Ez is teljesen legitim lépés, még csak az ellenszenves jelző sem alkalmazható rá. Egy parlamenti demokráciában mindenkinek joga van a legkülönfélébb módokon kifejeznie nemtetszését az aktuális kormánnyal szemben.
*
Viszont mindezt, az új szervezet marketing-kampányát és a kormánnyal ellenszenvezők véleménynyilvánítását a nép szabad akaratnyilvánításáért való kiállásként beállítani merő szemforgatás. Mikrofont dugni valaki orra alá és nekiszegezni a kérdést: ön szerint miért ne kérdezzük meg a népet – ez meglehetősen ócska, és mint ilyen, meglehetősen hatástalan trükk. Én is tudom, te is tudod, a mikrofont a szembejövő elé tartó újságíró is tudja, hogy nem a népszavazásról van szó, hanem vegytiszta politikai birkózásról, a ballib újabb akciójáról, hogy a jobbot meggyengítse.
A politika fintora: nem a jobboldalt gyengíti, hanem saját magát. Minél sikeresebb, annál inkább. A ballib számára ugyanolyan önpusztító akció ez, mint a kettős állampolgársági népszavazás zátonyra futtatása volt 2004-ben. Végül, 2010-re az is ellenük fordult, akit sikerült meggyőzniük. Az ember rühelli azokat, akik meggyőzik, hogy legyen önző és kishitű, különösen ha rájön, hogy hamis érvekkel győzték meg.