Schulz után

2017. január 19. 07:19

A nagykoalíción nincs mit siratnia a Néppártnak, hiszen a nagykoalíció – bár az intézményi működést hivatott fenntartani – valójában az Európai Unió és a hagyományos nagypártok sírját ásta.

2017. január 19. 07:19
Őry Mariann
Őry Mariann
Magyar Hírlap

Most a Néppárt új többséget hozott létre a liberálisokkal, ezt a frakció egy része gyakorlati, a másik politikai összefogásnak is látja. Az ECR-rel való összefogás viszont értékalapú.

Változik az Európai Unió politikai erőtere, a nagykoalíció felbomlásával pedig egy utolsó esélyt kapnak a hagyományos nagypártok, hogy megmutassák, közülük is lehet választani, nem csak a velük szembenállók kínálnak valós alternatívát. Kérdéses még az Európai Tanács elnökének a személye, valamint az is, felvállalja-e az ellenzéki létet a szociáldemokrata pártcsalád. Nem egyértelmű felállás ez sem, hiszen az EP-ben nem szorultak perifériára, s bár elvesztették az elnökséget, az Európai Bizottságban továbbra is jelentős a szerepük.

A lényeg azonban nem a pozíciók elosztásával dől el, az Európai Unió problémái ennél mélyebbek. Az átrendeződés elkezdődött, szövetségek bomlanak fel és alakulnak újak, élesedik a vita a migrációs válsággal szembeni brüsszeli tehetetlenségről, valamint a szuverenitás és a föderalizmus szembenállásáról. Amelyik politikai erő még most sem veszi észre, hogy »új világrend« van kialakulóban, az lemarad, kimarad, eltűnik a süllyesztőben. A nemzetek Európáját nem azok fogják felépíteni, akik elvesztették a józan eszüket, nem azok, akik szerint az uniós politizálás a langyos jópofizás és a renitensek megbüntetésének váltakozását jelenti. Az Európai Unió vagy megváltozik, vagy nem lesz egyáltalán.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2017. január 20. 09:24
Éhen döglünk az Unió nélkül...
kulalak
2017. január 19. 18:36
Az EP-t föl kellene oszlatni. Feleenyi képviselő (az is sok), elvenni az elmúlt tíz év alattomosan átjátszott jogosultságait és területi választókörzeteket bevezetni. Amíg nincs terv, hogy mi legyen az EP-vel, addig nincs EU. Az euró nélkül már nem is lenne. Viszont mindezek megváltoztatása lehetetlen, hacsak nem a francia-német kettős kezdeményezi. Ők márpedig nem fogják soha. Szóval Shultz kimaradásának nem sok jelentősége van, túllihegett szerepe volt, hatalma semmi.
pemetecukor
2017. január 19. 08:42
Az eredeti cikkben hivarkozik a "Politico" c. lapra amelyben Tajanival fohlalkoznak, lesajnálják, szüke és mem karizmatikus, és egyesek szerint "nem is értelmiségi", hát ez nem semmi, akkor Schulzról mint mondjunk??
nisz
2017. január 19. 08:12
Szerintem viszont a nemzetek Európája semmit nem fog adni a határon túliaknak, hiszen a status quo sokkal kellemesebb. Nem lesz a szlogen következményeként autonómia a határon túli nemzettársainknak, mert arra semmiféle európai politikai akarat nincs. Tehát nekünk magyaroknak a nemzetek Európája mint szlogen Trianon további verbális térnyerését fogja jelenteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!