Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Valójában ezek csupán lehetőségek, de ha mind bekövetkezne, akár az is megtörténhet, hogy a Fidesz biztosnak hitt fegyvere, a menekültekről szóló népszavazás a visszájára sül el.
„1. Csalóka közvélemény-kutatások
De ez az ötvenkét százalékos ígért részvétel csalóka. A 2008-as szociális népszavazásnál például a biztos szavazók a Medián felmérésében a választások előtt egy hónappal negyvennyolc százalékon álltak, míg a bizonytalan, de inkább elmenőket húsz százalékra tették, a végén 50,49 százalékos volt a részvétel. De ugyanígy a 2010-es és a 2014-es választások előtt is a közvélemény-kutatók négy-öt-hét százalékkal magasabbra mérték a biztos pártválasztók arányát, mint ahányan végül elmentek szavazni. A közvélemény-kutatók általában feljebb szokták mérni a biztos részvételt mondók számát, hiszen könnyebb azt mondani, hogy elmegyek, mint valóban el is menni.
2. Hathat az eddig nem létező ellenzéki kampány
De vannak más olyan tényezők is, amik befolyásolhatják a kampányt, és a választókat abban, hogy elmenjenek szavazni. Például, még csak a kutatás után pörög be az ellenzéki kampány. Amit nem érdemes lesajnálni, még ha óriási eredményt nem is fog hozni. Ha a DK és az MSZP jelentősebb számú szavazóját meg tudja még győzni a bojkottról és az érvénytelen szavazatról, azzal már négy-öt százalékot vihetnek le az érvényes szavazatok számából. Ugyanígy, ha a Jobbik szavazóiban felmerül a kérdés, hogy valóban a menekültekről vagy inkább az Orbán kormány hatalmáról szól-e a népszavazás, ott is pár százalékkal csökkenhet az arány.
Ezek a pártok hathatnak a bizonytalan, illetve független szavazókra is. Márpedig augusztus végéig nem zajlott lényegében semmilyen ellenzéki kampány, pont a kutatás idején, de főként utána indultak be Gyurcsányék és a Kétfarkú Kutya Párt is, de Molnár Gyula és az MSZP is, ha nem teljesen tökéletes módon is, de belekezdett a bojkott melletti kampányba, nem beszélve a kisebb ellenzéki pártokról. Tehát ezek hatásai csak a szeptemberi kutatásokban látszódnak majd.
3. Megbüntethetik a Fideszt saját szavazói
Az elmúlt két év időközi választásain láthattuk, nem működik tökéletesen a Fidesz mozgósítókampánya. A rossz kormányzati teljesítmény miatt többször is nagy arányban fordultak el a párttól saját választói. Mind Tapolcán, mind Salgótarjánban, mind Veszprémben az előzetes fideszes belső mozgósítási visszajelzésekben és a közvélemény-kutatásokban is biztos részvételüket ígérték a párt szavazói, de végül sokan otthon maradtak. Persze kérdés, hogy egy más témában, a menekültekről szóló népszavazás kapcsán, ha a tét számukra nem a Fidesz kormányzati politikája, folytatódhat-e ez a tendencia.
4. Túltolt kampány
A mindenhol megjelenő plakátok, a naponta vázolt világvége-víziók akár az ellenkező hatást is elérhetik sok választóban. Egyszerűen becsukják a fülüket és a szemüket, megpróbálják kizárni a mindenhonnan ömlő politikát az életükből, és nem mennek el szavazni. Vagy csak felmerül bennük a kérdés, miért kell ezt ilyen sokszor mondani? A Fidesz most olyan brutálisan tolja a propagandát, hogy attól akár be is sokallhat a választók egy része, és azt mondhatja hagyjatok már ezzel.
5. Eltörlik a menekültkvótát
Több pletyka is felmerült arról, hogy az eddig gyakorlatba sem ültetett, teljesen sikertelen EU-s menekültáthelyezési rendszert, azaz a kvótát (a Fidesz nyelvezetében a kényszerbetelepítést) teljesen eltörli szeptember közepi tanácskozásán az EU, és egy új rendszerről kezd egyeztetni. Amennyiben ez valóban megtörténik, akkor a jogilag teljesen irreveláns népszavazás témájának egyik értelmezése is automatikusan megszűnik. Orbán Viktor hétvégi kötcsei beszédében már arról beszélt, nem a menekültekről, hanem Brüsszelről, a nihilistákról és a kommunistákról szól a népszavazás. Ez már a várható döntés előtti népszavazási témaváltást is jelentheti.
Ha az EU valóban kiveszi a menekültkvótákat a Fidesz népszavazása mögül, az felerősítheti azt az ellenzéki értelmezést, amely szerint a népszavazás valójában a Fidesz hatalmának megerősítéséről szól. Ha pedig ez így történik, az keményen hathat a részvételi adatokra.”