Bréking: globális környezetvédő aktivista ökológiai lábnyomára bukkantak!
Ha valami ironikus, az az, ha húsz-harminc-negyvenezer okostojás repkedi körbe a világot Párizsba utazva, hogy együtt aggódjanak a klímáért és mindent megtegyenek a klímát terhelő jelenségek visszaszorításáért.
A klímacsúcsok úgynevezett Fontos Események, ahol fontos emberek fontos dolgokról fontoskodnak, hogy aztán a fontos országok a jövő fontos kérdéseiről fontos dokumentumokat fogadjanak el. Vagy sem. Naná, hogy az ENSZ-nek köze van hozzá. Aztán majd ugyanezek a fontos országok reálpolitikusai, gazdasági kulcsszereplői, egyáltalán, a társadalmaik, no meg Föld anyánk maga eldönti, hogy a következő hosszú évtizedekben mit tart magára nézve kötelezőnek ezekből az elfogadott dokumentumokból. Hamarosan véget ér a párizsi klímacsúcs, aztán vagy lesz valami értelmezhető megegyezés a végén, vagy nem. Ahogy ez lenni szokott. Az élet meg majd utat tör magának arra, amerre tud.
A klímaváltozás, jelen esetben a globális felmelegedés ténye hittétel lett, amit mivel sok okos ember képvisel, nyilván igaznak is kell tekinteni, akik meg máshogy gondolkodnak erről a témáról, azok nyilván eretnekek és sarlatánok. Mi nem tudunk igazságot tenni: alig száz-kétszáz éve vannak megbízható feljegyzések a hőmérséklet alakulásáról, a tudomány és technika pedig csak az utóbbi egy-két évtizedben tudott igazán belemenni a téma részleteibe. Majd száz-kétszáz év múlva nyilván sokkal többet tudunk a klímánk alakulásáról. Addig tapogatózunk a nagyvárosok füstködjeiben.
De annyi bizonyos: a környezetszennyezés rossz dolog. Akik ezt teszik, azok rossz emberek és rossz vállalatok. Azt pedig Ginóékkal mondjuk: a rosszakat el kell ítélni.
Ordas közhely a gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan jelszó. De vannak tartalommal megtölthető jelszavak az eljövendő szebb világ apostolainak érvkészletében, és ezt a jelszót annak tekinthetjük. Hagyjuk a 2100-ig felvázolt klímajövő próféciáit, a klímás papirosokat az első adandó alkalommal kijátszó országok és óriásvállalatok fogadkozásait! Ne áltassuk magunkat azzal, hogy mondjuk Kína és India épp felemelkedő százmillióit meggyőzheted arról, hogy bocsi, mi ugyan a globális középosztály szintjén élünk, de nektek ez nem jár, mert később érkeztetek a klubba.