Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A rezsicsökkentés zálogának hirdetett Paks II-t vissza kell majd fogni, mert az általa termeltnél olcsóbban vehetünk majd áramot! Csúcsidőben! A beruházó ezen a ponton elszólta magát.
„A hatástanulmány hiányosságai, legalább részben, az eljáró hatóságnak, a Baranya Megyei Kormányhivatalnak is feltűntek, ezért hiánypótlást kértek a beruházótól: egyebek mellett a hűtés problémakörét forszírozták. A tervek ugyanis arról szólnak, hogy Paks mostani négy reaktorán felül a két új blokk hulladékhőjét is a Dunába vezetik majd el. A hivatal munkatársai azt kérdezték, hogy a Duna akkor is el tudja-e vezetni a jelenleginél több mint kétszer annyi hulladékhőt, amikor alacsony a vízállás és viszonylag magas a folyó hőmérséklete. Tudni akarták azt is, hogy milyen intézkedéseket vezetnének be arra az esetre, ha a Duna túlmelegedésével fenyegető helyzet állna elő.
Paks II válaszában meglepődve olvastuk, hogy milyen remek huszárvágással oldanák meg a problémát:
»A tervezett új blokkok menetrendtartásra is alkalmasak lesznek, ezért a nyári csúcsidőben a megújulók bekapcsolódása vagy a csúcsidőszakra lekötött kedvező áru (sic!) import következtében nagy valószínűséggel csak részterheléssel fognak üzemelni, így a Duna hőterhelése szempontjából is egy (sic!) kedvezőbb helyzet alakul ki.«
Magyarul: az egyszerre üzemelő hat blokk hűtése végeredményben azért nem jelent majd problémát, mert nyáron letekerjük az atomerőművet, és helyette megújuló forrásból származó áramot csatornázunk be, vagy olcsó importáramot vásárolunk.
Aki nem hinne a szemének, annak még egyszer: a rezsicsökkentés zálogának hirdetett Paks II-t vissza kell majd fogni, mert az általa termeltnél olcsóbban vehetünk majd áramot! Csúcsidőben!
Nyugodtan vehetjük úgy, hogy a beruházó ezen a ponton elszólta magát: tisztában van vele, hogy Paks II, minden ígérgetés ellenére drágán fog termelni.”