Aszúkarácsony

2015. december 20. 13:26

Meghódítani nemigen fogjuk a világot a borunkkal. Van azonban valamink, amije senkinek: a tokaji aszú.

2015. december 20. 13:26
Gazda Albert
Magyar Nemzet

„Az aszú csoda.

A természet, a termőhely, a szőlőfajta, a hagyomány, a tudás, a kultúra, a rátermett ember tökéletes-hibátlan összjátéka, amire büszkének kellene lennünk megállás nélkül.
Jó-jó, de az aszút ki igya meg? Hiszen ő sincs könnyű helyzetben. Egyrészt nincs szezonja a nagyvilágban, a vastag pénztárcájú közönség már évtizedek óta a nehéz vörösborokat szereti, azokra költ vagyonokat. Hogy miért, nem értem egészen. Másrészt az aszú épp elég drága, hogy miközben nekünk büszkének lennünk rá nem kerül semmibe – igaz, ehhez sem vagyunk elég okosak –, inni a sátoros ünnepeken se próbáljuk meg.

Én nem szeretem az édes bort, mondják sokan, és nemcsak a sűrítménnyel és más kunsztokkal feldobott – fehér vagy vörös, egyre megy – lőrére gondolnak. Az aszúra is gondolnak. Te nem tudod, mit beszélsz, búslakodom, borongok, mérgeskedek ilyenkor.

Igen, mérgeskedek is, és azon morfondírozom: talán nem is az a baj, hogy a világhír sehol sincs, és hiába múlt el a kilencvenes évek közepe óta két évtized, semennyit sem közeledett. Hanem az, hogy mi magunk sem tanultuk meg a magyar bort azóta sem. A villányi vöröset talán már igen, lehet, hogy többé-kevésbé a balatoni fehéret is – de a tokaji aszút még száz százalék, hogy nem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2016. július 31. 17:21
Na és a világhírű csehszlovák aszú már szart ér Albert? Te szégyentelen kirekesztő nacionalista!
szancso
2016. február 23. 11:49
Valamikor a 90-es évek közepén Volt egy sorozat a Stern magazinban Europa borairól és a legnagyobb szöllőtermesztő országokról, ahol a térképen MO. a hatmadik helyen állt. Kb. ebben az időben vásárolta meg egy német cég a BB.-i borgazdaságot és megprobálta Balaton néven NO-ban a Magyar borokat bevezetni, sajnos nem sok sikerrel. Még a német Metrokban is csak 3-4 féle Magyar bor található a rentgeteg francia, olasz, stb. borok mellett. Ezek az országok erősen védik a piacaikat, szerintem nehéz ide betörni.
C.Dömötör
2016. február 23. 11:49
Pedig az egyik legnagyobb bor kóstoláson a nyolcvanas években, az édes boroknál az aszú (pontosabban; az eszencia 1945) győzött toronymagasan, megelőzve az 1937-s Château d’Yquem-t. Utánanéztem, Gourmet (Nr. 20) 1981. Érdekes az indoklás;,,ez az abszolút eszencia Tokajból, nincs konkurenciája. Magas cukorkivonat, egy ,,compositum mixum" különböző illatok, ízanyagok ellenállhatatlan bőségben. És:A Gourmet borpróbán több órán keresztül ismételten kóstolták, a bor (szándékosan nem hűtve) 25 fokos lett, - és megmaradt érinthetetlennek, megőrizve a frissességét, és méltóságát.
StG
2015. december 21. 10:33
Szerintem nem azt írja, hogy nem lehetnek versenyképesek a magyar borok a külföldiekkel, nyilván ez fontos erősség lehet a turizmusban. Hanem hogy egyértelműen "A Magyar Bor" címkével ellátható, egyedi és versenyképes termékünk más nagyon nincsen. Pl. hiába készítenek akár Magyarországon is jó zöld velteliniket, az a nagyvilágban Grüner Veltliner, Wachau, Ausztria.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!